Η Εθνική έκανε ένα τέλειο ημίχρονο, δέχθηκε δύο… χαζά γκολ στο δεύτερο και έχασε την ευκαιρία να μπει γέρα στο κόλπο για πρόκριση στο Κατάρ. Η Σουηδία επικράτησε με 2-0 και αγκάλιασε την παρουσία στη πρώτη δυάδα, καλοβλέποντας πλέον και την πρωτιά.

Πλέον, περιμένουμε μία νίκη-θαύμα στο εντός με την Ισπανία και ακόμα μία κόντρα στο Κόσοβο, αλλά και έτσι να γίνει, οι τύχες μας είναι στα χέρια των Σουηδών και των Ισπανών.

Αγώνας:

Η Εθνική μπήκε με μεγαλύτερο πάθος και με κύριο εκφραστή τον πιο φορμαρισμένο Έλληνα (Μασούρα), απείλησε δύο φορές στο πρώτο πεντάλεπτο. Αρχικά, σημάδεψε το πλαϊνό δίχτυ από δύσκολη γωνία, ενώ την δεύτερη φορά σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Μετά τα πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι σαν να ξύπνησαν και δεν επέτρεψαν να γίνεται το παιχνίδι των διεθνών μας, χωρίς να γίνουν απειλητικοί.

Ο Μασούρας συνέχισε να είναι ο άνθρωπος του Φαν’τ Σχιπ που έφτανε πιο κοντά σε ένα γκολ. Το άγγιξε και στο 21′, όταν σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Όλσεν από δύσκολη γωνία, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση και φανταστική μπαλιά του Μπακασέτα.

Ο ξεκάθαρος στόχος των Ελλήνων ήταν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις, όμως οι δύο φορές που βρήκαν χώρους, ο Μασούρας δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ.

Η πίεση των φιλοξενούμενων απέδιδε καρπούς και από μία τέτοια, ο Παυλίδης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά στο 39′, μετά από γλυκιά σέντρα του Μασούρα. Στην συνέχεια της φάσης, ο Μπακασέτας έκανε ένα πολύ δυνατό σουτ, αλλά ο Όλσεν απομάκρυνε δύσκολα, παρ’ ότι η μπάλα πήγε πάνω του.

Το ονειρικό πρώτο ημίχρονο για την Ελλάδα έκλεισε χωρίς κάποια άλλη ευκαιρία, με τα σουτ να είναι 8-1 υπέρ των παικτών μας, αλλά το πολυπόθητο γκολ ήταν το μόνο που έλειπε.

Όπως ήταν αναμενόμενο, η Σουηδία μπήκε πιο καλά σε σχέση με το πρώτο μέρος, ή καλύτερα λίγο χειρότερη, με τον Βλαχοδήμο, όμως, να έχει ένα ήσυχο βράδυ.

Η πρώτη φορά που χρειάστηκε να επέμβει και να ανησυχήσει ο τερματοφύλακας της Μπενφίκα ήταν στο 56′, από μακρινό σουτ του Κλάεσον.

Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου ίσχυσε και κατά της Εθνικής μας, καθώς από το πουθενά, ο Μαυροπάνος ανέτρεψε τον Ισάκ εντός περιοχής, και ο Φόρσμπεργκ, κόντρα στη ροή του αγώνα, άνοιξε το σκορ στο 59′ από την άσπρη βούλα.

Πριν καλά καλά συνέλθουν οι ποδοσφαιριστές του Ολλανδού τεχνικού, ακόμα ένα αμυντικό λάθος έδωσε την ευκαιρία στον Ισάκ να σκοράρει και αυτός. Από το βολέ του Όλσεν, η ελληνική άμυνα υπολόγισε λάθος, ο Ισάκ επωφελήθηκε και κέρδισε, πρόλαβε την καθυστερημένη έξοδο του Βλαχοδήμου και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 στο 69′. Κάτι που σήμαινε ταφόπλακα για την προσπάθεια και την θέληση των Ελλήνων.

Φυσικά, μετά από αυτά τα δύο γκολ, η Εθνική δεν κατάφερε να βγάλει ποτέ αντίδραση και έδωσε συνέχεια στη νωθρή, σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο, εικόνα, καθώς ο Όλσεν δεν ανησύχησε ποτέ και κράτησε εύκολα το 2-0 μέχρι το τέλος.

Το μόνο αξιοσημείωτο ήταν η αποβολή του Χατζηδιάκου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 86′, κάτι που τον θέτει εκτός από το δύσκολο ματς με την Ισπανία.

Κίτρινες: Μαυροπάνος (58′), Μπακασέτας (61′), Έκνταλ (61′), Σβάνμπεργκ (90′)

Κόκκινες: Χατζηδιάκος (77′, 86′)

Σουηδία (Άντερσον): Όλσεν, Αουγκούστινσον, Λίντελοφ, Ντάνιελσον, Κραφτ, Φόρσμπεργκ (87′ Όλσον), Έκνταλ (81′ Σβάνμπεργκ), Όλσον, Κλάεσον (81′ Καζίστ), Ισάκ, Κουέισον (87′ Γκιεκέρες)

Ελλάδα (Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Ανδρούτσος, Γιαννούλης, Μπακασέτας, Μπουχαλάκης, Σιώπης (72′ Πέλκας), Παυλίδης (75′ Δουβίκας), Μασούρας (72′ Τζόλης)