Η Πορτογαλία αντιμετώπισε το Μαρόκο για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων, με τις δύο ομάδες να μην ήθελα με τίποτα να ηττηθούν πρωτίστως και έπειτα να κυνηγήσουν το τρίποντο, με στόχο να συνεχίσουν να είναι στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Ωστόσο, με το «καλημέρα», ο Κριστιάνο Ρονάλντο ξαναχτύπησε. Μόλις στο 4ο λεπτό, ο πρώην αμυντικός του Ολυμπιακού τον έχασε και με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα, νέο σουτ του Ρονάλντο πέρασε μόλις άουτ.  Το 1-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου, με το Μαρόκο να είναι αυτό που ήταν πιο κινητικό στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι Αφρικανοί ανέβασαν την πίεσή τους με σκοπό να φτάσουν στην ισοφάριση. Με κορυφαίους του Άμραμπατ και Ζιγιέχ, έκαναν συνεχώς προσπάθειες από τα πλάγια, ωστόσο η Πορτογαλία ξέρει να αμύνεται πολύ καλά.

Στο 57΄, ο Ρουί Πατρίσο έκανε σπουδαία απόκρουση σε κεφαλιά του Μπελχαντά, ενώ στο 78΄ ο Μπενατιά δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει.  Στις καθυστερήσεις, οι Μαροκινοί έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες, αρχικά με το σουτ του Ζιγιέχ να κοντράρει τελευταία στιγμή στο κεφάλι του Πέπε και το σουτ του Μπενατιά στο 94΄ από εξαιρετική θέση πέρασε λίγο άουτ.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με την Πορτογαλία να βρίσκεται πλέον πολύ κοντά στην πρόκριση και το Μαρόκο να αποχαιρετάει τη διοργάνωση.