Αν και ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο, η Αργεντινή έμεινε στο 1-1 εντός έδρας με την ουραγό και αδιάφορη βαθμολογικά, Βενεζουέλα και μπήκε σε ακόμη μεγαλύτερες περιπέτειες όσον αφορά την πρόκρισή της στα τελικά του Μουντιάλ της Ρωσίας. Η ομάδα του Χόρχε Σαμπαόλι έχασε πολλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο 50’ δέχθηκε το γκολ από τον Μουρίγιο. Τέσσερα λεπτά αργότερα η «αλμπισελέστε» ισοφάρισε με αυτογκόλ του Φέλτσερ, όμως με τον Λιονέλ Μέσι να μην είναι σε καλή μέρα, παρά την πίεση που άσκησε δεν κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ. Έτσι δύο αγωνιστικές πριν πέσει η αυλαία, παρέμεινε στην 5η θέση που οδηγεί σε μπαράζ, όμως έχει ένα βαθμό πίσω της τη Χιλή και τρεις την Παραγουάη.

Η Ουρουγουάη, μετά από τέσσερα σερί ματς χωρίς νίκη, πέρασε με 1-2 από την Παραγουάη και βρέθηκε στη δεύτερη θέση παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα. Ο Βαλβέρδε στο 76’ έκανε το 0-1 και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γκόμεζ με αυτογκόλ πέτυχε το 0-2. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τελικό 1-2 με τον Ρομέρο στο 88’.

Η βαθμολογία του ομίλου της Νότιας Αμερικής…

Το πρόγραμμα στις τελευταίες δύο αγωνιστικές…