Η παρέα του Μάρκους Μπεργκ, φαίνεται πως ήρθε στο Μουντιάλ για να πρωταγωνιστήσει. Η Σουηδία με το γκολ του Εμίλ Φόρσμπεργκ στο 66ο λεπτό, έκρινε την αναμέτρηση κόντρα στην Ελβετία, στέλνοντας τη χώρα του στις “8” κορυφαίες ομάδες του κόσμου.

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν λίγο υποτονικό. Οι επικίνδυνες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες δεν ήταν συχνές κι αυτό μάλλον ήταν θετικό για τους πιο “σφιχτούς” Σουηδούς. Μάλιστα οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν, όμως ο Μπεργκ δεν κατάφερε να νικήσει τον Ζόμερ στο 31ο λεπτό. Οι Ελβετοί από την μεριά τους είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δυσκολεύονταν πολύ στην τελική πάσα.

Στο 2ο ημίχρονο δεν διαφοροποιήθηκε σε μεγάλο βαθμό το ματς. Οι παίκτες του Πέτκοβιτς προσπαθούσαν να βάλουν γκολ, έχοντας την κατοχή της μπάλας, αλλά μάταια. Τελικά οι Σουηδοί με τον Εμίλ Φόρσμπεργκ να δείχνει την ποιότητά του άνοιξαν το σκορ στο 66′. Ο νεαρός μέσος με μία πολύ ωραία ατομική ενέργεια έβαλε μπροστά την ομάδα του κι έστειλε τους οπαδούς της χώρας του στον έβδομο ουρανό. Στη συνέχεια του παχνιδιού η Ελβετία έκανε τα πάντα για να ισοαφαρίσει το ματς, αλλά οι Σακίρι και Μπεχράμι δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Όλσεν. Μάλιστα σαν να μην έφταναν όλα αυτά ο Λανγκ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, ύστερα από το σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Όλσεν. Τελικά το 1-0 δεν άλλαξε κι έτσι η Σουηδία προκρίθηκε στους “8” του Μουντιάλ.

Σουηδία (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ, Γκράνκβιστ, Λίντελοφ, Αουγκούστινσον, Κλάεσον, Μ. Σβένσον, Έκνταλ, Φόρσμπεργκ, Τοϊβόνεν, Μπεργκ

Ελβετία (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Λανγκ, Ακαντζί, Τζουρού, Ροντρίγκες, Τζάκα, Μπεχράμι, Τζεμάιλι, Τζούμπερ, Σακίρι, Ντρμιτ