Με το γκολ του Σερντάν Σακίρι στο 90’ οι Ελβετοί του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς νίκησαν με ανατροπή 2-1 τους Σέρβους, οι οποίοι έψαχναν τη νίκη για πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο Καλίνινγκραντ της Ρωσίας, με τους ανεβασμένους στο δεύτερο ημίχρονο Ελβετούς να πραγματοποιούν την ολική ανατροπή και να βάζουν “φωτιά” στον πέμπτο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Πλέον όλα θα κριθούν την τρίτη και τελευταία αγωνιστική της διοργάνωσης, εκεί όπου η Κόστα Ρίκα θα αντιμετωπίσει την Ελβετία και η Σερβία τη Βραζιλία.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τους «πλαβί», οι οποίοι προηγήθηκαν με το «καλημέρα». Στο πέμπτο κιόλας λεπτό και ύστερα από εξαιρετική σέντρα του Τάντιτς από τα δεξίι’α, ο Μίτροβιτς με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Ζόμερ για το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα οι Ελβετοί έχασαν σπουδαία ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι σε ισορροπία, καθώς το σουτ του Τζεμαϊλί από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ. Από το 25’ και ύστερα το σύνολο του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς προσπάθησε να βρει χώρους στον αγωνιστικό χώρο και στο 29’ θα μπορούσε να κάνει το 1-1, εάν ο Στοΐκοβιτς δεν έλεγε «όχι» στην εξ’ επαφής προβολή του Τζεμαϊλί. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν το δυνατό και μακρινό σουτ του Τάντιτς (ο οποίος ταλαιπώρησε αρκετά τους αμυντικούς των Ελβετών) πέρασε πάνω από τα δοκάρια των τυπικά φιλοξενούμενων.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Ελβετοί κατόρθωσαν να φτάσουν στην ισοφάριση με την επίτευξη ενός πανέμορφου τέρματος. Στο 52’ και έπειτα από κόντρα, η μπάλα «στρώθηκε» στον Τζάκα και ο τελευταίος με ένα «ξερό» σουτ εκτός περιοχής δεν άφησε περιθώρια στον Στοΐκοβιτς, διαμορφώνοντας το 1-1. Έξι λεπτά αργότερα ο Σακίρι είδε το σουτ του να σταματά στη συμβολή των δοκών των Σέρβων, ενώ στο 84’ ο Γκαβράνοβιτς με πλασέ από κοντινή απόσταση ανάγκασε τον πορτιέρο των «πλαβί» σε επέμβαση. Στο 90’ ο Σακίρι βγήκε απέναντι από τον Στοΐκοβιτς και με ψύχραιμο πλασέ έδωσε τη νίκη και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Οι συνθέσεις:

ΣΕΡΒΙΑ (Μλάντεν Κρστάιτς): Στόικοβιτς, Τόσιτς, Κόλαροφ, Μιλένκοβιτς, Μιλιβόγεβιτς (81’ Ράντονιτς), Ιβάνοβιτς, Τάντιτς, Μάτιτς, Κόστιτς (64’ Λιάιτς), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μίτροβιτς

ΕΛΒΕΤΙΑ (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Λιχτστάινερ, Ακάντζι, Σερ, Ροντρίγκες, Τσούμερ (90+ Ντρίμιτς), Τζεμάιλι (73’ Εμπολό), Τσάκα, Μπεχράμι, Σακίρι, Σεφέροβιτς (46’ Γκαβράνοβιτς)