Μπορεί να τα χρειάστηκε απέναντι στη Σουηδία, ωστόσο στις καθυστερήσεις η Γερμανία πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης και πλέον, κρατά την πρόκριση στα χέρια της.

Το σύνολο του Γιόακιμ Λεβ ήταν καλύτερο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και δίκαια πανηγύρισε το πρώτο του «τρίποντο» στη φάση των ομίλων. Πλέον, όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική του ομίλου.

Τα «πάντσερ» μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, παρόλα αυτά η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στη Σουηδία. Στο 12’ και σε συνθήκες αντεπίθεσης, ο Μάρκους Μπεργκ βγήκε τετ-α-τετ με τον Μάνουελ Νόιερ, με τον τελευταίο να νικά τον πρώην επιθετικό του Παναθηναϊκού (στη φάση αυτή ο 31χρονος επιθετικός ζήτησε πέναλτι, ύστερα από μαρκάρισμα του Μπόατενγκ). Τρία λεπτά μετά τη συμπλήρωση των 30’, οι Σκανδιναβοί πήραν το προβάδισμα. Μετά από κλέψιμο του Μπεργκ, ο Κλάεσον βρήκε τον Όλα Τόιβονεν, ο οποίος με εξαιρετικό τελείωμα κρέμασε τον τερματοφύλακα της  Γερμανίας για το 1-0. Το σύνολο του Λεβ θα μπορούσε να φτάσει στην ισοφάριση στο 40’, αν ο Όλσεν δεν σταματούσε το δυνατό σουτ του Γκιντογκάν.

Οι Γερμανοί με την επιστροφή τους στον αγωνιστικό χώρο έψαξαν το γρήγορο γκολ και στο 48’ το πέτυχαν με τον Ρόις, ύστερα από γύρισμα του Τίμο Βέρνερ. Από το 81’ και ύστερα οι τυπικά γηπεδούχοι, που αγωνίζονταν με 10 παίκτες στις καθυστερήσεις του αγώνα έφεραν τούμπα το ματς, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τόνι Κρόος! Η καρδιά των πρωταθλητών μίλησε και η Γερμανία έμεινε “ζωντανή” για την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιοακίμ Λεβ): Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ (δ.κ. 82’), Ρίντιγκερ, Χέκτορ (89’ Μπραντ), Κρόος, Ρούντι (30’ Γκιντογκάν), Ντράξλερ (46’ Γκόμεζ), Μίλερ, Ρόις, Βέρνερ

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ, Λίντελεφ, Γκράνκβιστ, Αουγκούστινσον, Λάρσον, Έκνταλ, Φόρσμπεργκ, Κλάεσον (74’ Ντουρμάζ), Τοϊβόνεν (78’ Γκουντιέτι), Μπεργκ (90’ Τέλιν)