Η Σενεγάλη χάρη σε γκολ των Σαρ και Κουλιμπαλί πήρε τη νίκη σε ματς… ροντέο κόντρα στο Εκουαδόρ (2-1) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, για δεύτερη φορά στην ιστορία της.

Μπορεί να έχασε την τελευταία στιγμή τον απόλυτό superstar της, παίζοντας όλα τα ματς χωρίς τον Σαντιό Μανέ, ωστόσο η καρδιά των Πρωταθλητών Αφρικής μίλησε και στο τέλος η Σενεγάλη τα κατάφερε, παίρνοντας μία πολύ μεγάλη πρόκριση για τους «16» του Μουντιάλ, όπου είναι αρκετά πιθανό να αντιμετωπίσει την Αγγλία. Οι Αφρικανοί ήταν εξαιρετικοί κόντρα στο Εκουαδόρ, απειλήθηκαν ελάχιστα κλείνοντας όλους τους χώρους και χάρη σε ένα πέναλτι του Σαρ και ένα πανέμορφο τελείωμα του Κουλιμπαλί πήραν την πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ για πρώτη φορά μετά το 2002, όταν ο τωρινός προπονητής των Αφρικανών, Αλιού Σισέ ήταν ο αρχηγός της ομάδας.

Η Σενεγάλη έψαχνε μόνο τη νίκη στο ματς, ενώ από την άλλη το Εκουαδόρ έπαιρνε την πρόκριση και με ισοπαλία, με τις δύο ομάδες να δείχνουν τις προθέσεις τους από την πρώτη στιγμή στο ματς. Οι Αφρικανοί μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και είχαν δύο τεράστιες ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο. Αρχικά, ο Ιντρίσα Γκέιγ (3′) βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και ένα τετ-α-τετ του Μπουλαγιέ Ντιά στο 8ο λεπτό.

Η ομάδα του Αλιού Σισέ συνέχισε να πιέζει ψηλά και να ψάχνει το γκολ, έχοντας ακόμη μία καλή ευκαιρία στο 24΄, με τον Ισμαΐλα Σαρ να σουτάρει μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα κόντραρε και έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι, καταλήγοντας σε κόρνερ.

Τελικά, η πίεση απέδωσε, με τους Σενεγαλέζους να τα καταφέρουν και να ανοίγουν το σκορ προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (43΄). Συγεκριμένα, ο Ισμαΐλα Σαρ κέρδισε ένα πέναλτι από τον Ινκαπιέ, με τον εξτρέμ της Γουότφορντ να αναλαμβάνει επίσης την εκτέλεση και να νικά τον Ερνάν Γκαλίντες από τα 11 μέτρα, με τον 24χρονο να μην κοιτάει καν που εκτελεί.

Στο δεύτερο μέρος το Εκουαδόρ θέλησε να ανεβάσει ρυθμό και είχε την πρώτη του τελική στον στόχο στο 49′ , με ένα μακρινό σουτ του Σιφουέντες, το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Μεντί. Οι αλλαγές που έκανε ο Γκουστάβο Άλφαρο βοήθησαν τους Λατινοαμερικάνους να σταθούν καλύτερα στο γήπεδο, με τον Καϊσέδο να φέρνει το ματς στα ίσα στο 68′. Ο χαφ της Μπράιτον βρέθηκε μόνος μέσα στη μικρή περιοχή έπειτα από κόρνερ και σκόραρε χωρίς πρόβλημα για το 1-1, σκορ που έδινε την πρόκριση στην ομάδα του.

Ωστόσο, η χαρά και οι πανηγυρισμοί του Ισημερινού κράτησαν ελάχιστα, με τον Καλιντού Κουλιμπαλί να σκοράρει το πρώτο του γκολ φορώντας τη φανέλα με το εθνόσημο. Ο αρχηγός της Σενεγάλης, με ένα τελείωμα που θύμιζε περισσότερο επιθετικό και όχι στόπερ, νίκησε τον Γκαλίντες για το 2-1 στο 70ο λεπτό, δίνοντας έτσι τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα του.

Εκουαδόρ (Γκουστάβο Αλφάρο): Γκαλίντες; Εστουπινιάν, Ινκαπιέ, Τόρες, Πρεσιάδο (85΄Πορόσο); Γκρουέσο (46΄Σιφουέντες), Καϊσέδο, Φράνκο (46΄Σαρμιέντο); Βαλένσια, Πλάτα, Εστράδα (65΄Ρεάσκο)

Σενεγάλη (Αλιού Σισέ): Μεντί; Ντιαλό, Τζέικομπς, Κουλιμπαλί, Σαμπαλί; Π. Γκέιγ, Σις (74΄Μεντί); Σαρ, Ι. Γκέιγ, Εντιαγιέ (75΄Ντιένγκ); Ντία (90+5΄Σισέ).