Ο Μέσι τα έκανε όλα στην κανονική διάρκεια με γκολ και ασίστ, η Ολλανδία έκανε ονειρική ανατροπή και ισοφάρισε στην τελευταία φάση σε 2-2, η παράταση δεν είχε γκολ και τα πέναλτι έστειλαν την Αργεντινή (3-4 πεν.) στα ημιτελικά του Mundial, όπου την περιμένει η Κροατία.

Η “Αλμπισελέστε” έδειξε να καθαρίζει με γκολ και ασίστ του Λίο, όμως ο Βέγκχορστ είχε άλλη άποψη. Με δύο δικά του γκολ, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και τα πέναλτι. Ο Μαρτίνεζ δήλωσε παρών εκεί, έκανε τις επεμβάσεις που χρειαζόταν η ομάδα του και την έστειλε στην τετράδα, με τελευταίο εμπόδιο την Κροατία πριν τον μεγάλο τελικό.

Ματς:

Ο Σκαλόνι επέλεξε να κατεβάσει μία ενδεκάδα με τρεις αμυντικούς, για να θωρακίσει τα μετόπισθεν από τις γρήγορες αντεπιθέσεις των Ολλανδών, ενώ ο Φαν Χάαλ παρέταξε και αυτός την ομάδα του με 3άδα στην άμυνα και ότι καλύτερο διέθετε.

Η Αργεντινή ήταν αυτή που μπήκε λίγο καλύτερα, αλλά και με αρκετή προσοχή, δίχως να βγαίνει με πολλούς παίκτες στην επίθεση, για να μην την πάθει όπως οι ΗΠΑ.

Κάποια σκληρά μαρκαρίσματα και αρκετή φλυαρία από τους περισσότερους ποδοσφαιριστές έφερε ένα πρώτο 20λεπτο χωρίς κάτι αξιόλογο.

Κάποια πρώτα σουτ εκατέρωθεν δεν βρήκαν στόχο για να φτάσουμε στο 35′, όταν ο Μέσι πήρε ξανά την ευθύνη και με μία τρομερή κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας, έβγαλε τετ α τετ τον Μόλινα και αυτός πρόλαβε την έξοδο του Νοπέρ για να ανοίξει το σκορ.

Το ημίχρονο έκλεισε με την Ολλανδία να βγαίνει πιο μπροστά αλλά να αδυνατεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις με γεμίσματα, με το 0-1 να παραμένει αισίως.

Όπως ήταν φυσικό, με την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου, οι “Οράνιε” είχαν τον κύριο λόγο, αλλά οι αντεπιθέσεις των, τυπικά, φιλοξενούμενων ήταν σαφώς πιο επικίνδυνες και άγγιξαν αρκετές φορές το δεύτερο γκολ.

Εφόσον οι παίκτες του Φαν Χάαλ δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί, το πλήρωσαν από ένα απρόσεκτο μαρκάρισμα του Ντάμφρις στο 71′. Ο Ακούνια ανατράπηκε οριακά μέσα στην περιοχή, ο Μέσι άφησε άγαλμα τον Νοπέρ από την άσπρη βούλα και έκανε το 0-2 στο 73′, που φάνηκε να κλειδώνει λίγο-πολύ την πρόκριση.

Η τελευταία λέξη δεν είχε ειπωθεί από τους Ολλανδούς, με τον Βέγκχορστ να μειώνει σε 1-2 με κεφαλιά στο 83′ μετά από σέντρα του Μπέργχις, δημιουργώντας ένα δραματικό φινάλε για τα εναπομείναντα λεπτά.

Ενδεικτικό της έντασης που υπήρχε, ο Παρέδες, μετά από ένα σκληρό τάκλιν στον Ακέ, κλώτσησε δυνατά την μπάλα με στόχο τους αναπληρωματικούς της Ολλανδίας, με ένα μπούγιο να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο και από θαύμα δεν είδαμε κάτι άκραιο.

Οι γηπεδούχοι έπαιζαν φουλ επίθεση, οι Αργεντίνοι αμύνονταν στο δικό τους τρίτο και η τελευταία φάση δεν θα μπορούσε να μην είναι πιο ονειρική.

Οι “Οράνιε” κέρδισαν φάουλ έξω από την περιοχή και έκαναν το αδιανόητο αντί για απευθείας εκτέλεση. Ο Κούπμαϊνερς έκανε κάθετη πάσα για τον Βέγκχορστ και αυτός τσίμπησε την μπάλα προ του Ε. Μαρτίνεζ, για να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 90+11′ και να στείλει την παρτίδα στην παράταση.

Το πρώτο μέρος της παράτασης δεν είχε να προσφέρει τίποτα. Η Αργεντινή ανέκτησε την κυριαρχία που είχε μέχρι το 0-2, αλλά η κούραση ήταν εμφανής και δεν της επέτρεψε να απειλήσει.

Τελείως αντίθετη εικόνα στο δεύτερο 15λεπτο, με την “Αλμπισελέστε” να βρίσκει την δύναμη που δεν είχε και να κάνει τα πάντα εκτός από το να βρει γκολ. Δοκάρι από τον Έντσο Φερνάντεζ, μεγάλες χαμένες ευκαιρίες με κύριο εκφραστή τον Λαουτάρο και αφού το γκολ δεν ήρθε, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι.