Η Ίντερ χρειάστηκε την παράταση και το 119’ όμως απέκλεισε την Φιορεντίνα (1-2) και στα προημιτελικά θα παίξει με την Μίλαν.

Οι Nerazzurri έχασαν πολλές ευκαιρίες, έχασαν το προβάδισμα, όμως δεν έχασαν και την πρόκριση στα προημιτελικά του Coppa Italia, όπου έχουμε πλέον derby della Mandonnina. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε χρειάστηκε να παίξει 120 λεπτά μερικές μέρες πριν αντιμετωπίσει την Γιουβέντους για την Serie A, όμως τουλάχιστον δεν έμεινε έξω και από 2η διοργάνωση πριν βγει ο Ιανουάριος.

Η Ίντερ προηγήθηκε με πέναλτι του Αρτούρο Βιδάλ στο πρώτο μέρος και τιμωρήθηκε από την Φιορεντίνα στο δεύτερο ύστερα από τραγικό λάθος στην άμυνα και σουτάρα του Κουαμέ. Το 1-1 ήταν το σκορ για τα 90’ αφού οι Μιλανέζοι έχασαν πολύ καλές ευκαιρίες και στην παράταση χρειάστηκε να μπει αλλαγή ο Λουκάκου και να σκοράρει με κεφαλιά στο 119’ ύστερα από σέντρα του Μπαρέλα για το τελικό 1-2 στο Artemio Franchi.