Γερμανία και Τουρκία, αναμετρήθηκαν σε φιλική αναμέτρηση στο Βερολίνο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 3-2.

Στο πρώτο παιχνίδι με τον Γιούλιαν Νάγκελσμαν στο τιμόνι επί γερμανικού εδάφους, σημαδεύτηκε με ήττα.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο σε δύο μέρη με τους Τούρκους να είναι εκείνοι που κυριαρχούν, ενώ στο δεύτερο μέρος η Γερμανία άναβασε στροφές.

Η “μανσάφτ” προηγήθηκε στο πέμπτο λεπτό με τον Χάβερτς μετά από ασίστ του Λερόι Σανέ. Η ομάδα του Βιτσέντζο Μοντέλα κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς με τον Καντιόγλου στο 38′ και τον Γιλντίζ στο 45+2′.

Στο δεύτερο μέρος η Γερμανία μπήκε φουριόζα και έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Φίλκρουγκ στο 49ο λεπτό. Η Γερμανία πάλεψε για να βρει το γκολ, δίχως όμως αποτέλεσμα. Αντίθετα η Τουρκία πέτυχε το εύστοχο χτύπημα πέναλτι με τον Γιουσούφ Σάι στο 71ο λεπτό.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γερμανία: Τραπ, Τα, Ρίντιγκερ, Χένριχς, Γκιντογάν, Κίμιχ, Μπραντ, Βιρτς, Χάβερτς, Φίλκρουγκ, Σανέ

Τουρκία: Μπαγιντίρ, Τσελίκ, Καμπάκ, Μπαρντακτζί, Καντιόγλου, Αϊχάν, Γιουκσέκ, Ακμπαμπά, Γιαζιτζί, Γιλντίζ, Καχβετζί