Σ’ έναν συγκλονιστικό τελικό, η Ίντερ βγήκε η μεγάλη νικήτρια, με σκορ 4-2 στην παράταση, ενάντια στη Γιουβέντους και σήκωσε το 8ο κύπελλο Ιταλίας, μετά το μακρινό 2011.

Aν και μέχρι το τελευταίο κομμάτι της κανονικής διάρκειας έχανε από την Γιουβέντους, η Ιντερ πήρε δύο πέναλτι στον τελικό της Ρώμης, νίκησε 4-2 στην παράταση και έβαλε στο παλμαρέ της το 8ο Coppa Italia. Αποβλήθηκε προς το τέλος ο προπονητής της Γιούβε, Μασιμιλιάνο Αλέγκρι για διαμαρτυρία.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε στον τελικό η Ιντερ. Στο 7’ ο Μπαρέλα πήρε έξω από την περιοχή συνέκλινε και αφού η άμυνα της Γιούβε του έδωσε τον χώρο, της έδειξε τι μπορεί να κάνει με τρομερό σουτ στη γωνία. Οι Bianconeri χρειάστηκαν κάποια λεπτά για να συνέλθουν, όμως μετά το 20’ ξεκίνησαν να βομβαρδίζουν τον Χαντάνοβιτς, ο οποίος είχε πολλή δουλειά.

Στο 23’ ο Ντιμπάλα ελίχθηκε ωραία αλλά το αριστερό του πήγε στον Σλοβένο keeper, ο οποίος ένα λεπτό μετά έκανε αδιανόητη επέμβαση με το ένα χέρι στο δυνατό διαγώνιο σουτ του Βλάχοβιτς μέσα από την περιοχή. Οι φάσεις συνέχισαν να έρχονται για την ομάδα του Αλέγκρι και στο 30’ ήταν δύο. Ο Χαντάνοβιτς έβγαλε το σουτ του Μπερναρντέσκι όπως και την κεφαλιά του Ντε Λιχτ και έπειτα από κόρνερ ο Ντιμπάλα από το πέναλτι εκτέλεσε δυνατά αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω για να παραμείνει το 1-0 υπέρ της Ιντερ για το πρώτο μέρος.

Το δεύτερο, δεν γινόταν να ξεκινήσει καλύτερα για την Γιουβέντους. Στο 50’ το σουτ του Αλεξ Σάντρο πέρασε από τον Μοράτα, ο οποίος προσπάθησε να κάνει τακουνάκι, και πήγε στα δίχτυα του Χαντάνοβιτς για το 1-1 και δύο λεπτά μετά σε κόντρα που ξεκίνησε ο Ισπανός φορ, ο Ντιμπάλα έβγαλε μόνο τον Βλάχοβιτς και εκείνος με διπλή προσπάθεια έκανε την ανατροπή για τους Τορινέζους. Στη συνέχεια η Γιουβέντους οπισθοχώρησε για να κρατήσει το 2-1 και η Ιντερ πήρε τα μέτρα που της δόθηκαν.

Στο 55’ το βολέ του Νταρμιάν έβγαλε ο Περίν και έπειτα από ένα μεγάλο διάστημα χωρίς φάση, στο 72’ Ιταλός πορτιέρε έβγαλε το διαγώνιο σουτ του Ντιμάρκο. Το διάστημα 77’ – 78’ ήταν καταστροφικό για τον Μπονούτσι, ο οποίος πρώτα έχασε ευκαιρία και στη συνέχεια φάνηκε πως κλειδώνει το πόδι του Λαουτάρο και τελικά χρεώθηκε την παράβαση. Στο 80’ ο Τσαλχάνογλου με εκπληκτική εκτέλεση στο παραθυράκι έγραψε το 2-2 από τη βούλα στέλνοντας τον τελικό στην παράταση.

Το πρώτο μέρος από το πρώτο 30λεπτο ήταν όλα τα λεφτά για τον Ιβάν Πέρισιτς και την Ιντερ, που κλείδωσε τον τίτλο. Ο Κροάτης έκανε το 3-2 από τη βούλα έπειτα από ανατροπή του Ντε Βράι από τον Ντε Λιχτ που υπέδειξε το VAR και στο 102’ με ασύλληπτο διαγώνιο αριστερό σουτ κοντά στο παραθυράκι έδωσε διαστάσεις party στην κατάκτηση του τίτλου από τους Nerazzurri με το 4-2 που διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.