Ο αγώνας της Άλκμααρ με την Ουτρέχτη ήταν πολύ ιδιαίτερος αφού τέθηκαν αντιμέτωποι οι Παντελής Χατζηδιάκος, Βαγγέλης Παυλίδης με τον Τάσο Δουβίκα, οι οποίοι όλοι μέχρι πριν λίγες ημέρες μοιράζονταν τα αποδυτήρια της Εθνικής ομάδας.

Ο Παυλίδης, με το δεύτερο φετινό του γκολ, άνοιξε από νωρίς το σκορ για την ΑΖ (6’, 1-0), που έφτασε σε έναν εντυπωσιακό θρίαμβο με 5-1 επί της Ουτρέχτης που ήταν σκιά του καλού εαυτού της.

Οι Κάρλσον (12′), Ντε Βιτ (39, 56΄)και Γκούντμουντσον (86′ πέναλτι) σημείωσαν τα υπόλοιπα γκολ των γηπεδούχων, ενώ για την Ουτρέχτη το γκολ της τιμής ήρθε με αυτογκόλ του Τίμπερ στο 90ό λεπτό.

Τόσο ο Δουβίκας, όσο και ο Χατζηδιάκος αντικαταστάθηκαν στο 78ο λεπτό, ενώ ο Παυλίδης αγωνίστηκε σε όλη την αναμέτρηση, με την Άλκμααρ να ανεβαίνει στην 9η θέση, την ώρα που η Ουτρέχτη διατηρήθηκε στην τρίτη θέση.