Με το “φτωχό” 0-0 έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Ιάλυσο και Καβάλα, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Football League, σε ένα ματς που δεν διεκδικεί “δάφνες” ποιότητας…

Από έναν βαθμό αυτόν της ισοπαλίας έβαλαν Ιάλυσος και Καβάλα. Σ΄ένα πρώτο μέρος με φάσεις και για τις δύο ομάδες ο Ιάλυσος ήταν αυτός που στο 12΄ είχε την πρώτη του καλή στιγμή, για να κάνει το 1-0, η εκτέλεση φάουλ όμως του Νατσιόπουλου πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Παπαδόπουλου.

Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με συνέπεια να μην υπάρχουν αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Όλα αυτά μέχρι το 30΄ όταν μετά από σέντρα – σουτ του Μαραγκουδάκη, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία της «Ελαφράς Ταξιαρχίας του Βορρά». Η απάντηση από την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη ήρθε στο 31΄, όταν η κεφαλιά που πραγματοποίησε ο Γαβριηλίδης ανάγκασε τον Ανδρούτσο να πραγματοποιήσει εντυπωσιακή επέμβαση.

Έπειτα από την φάση αυτή οι Μακεδόνες ήταν αυτοί, οι οποίοι πατούσαν καλύτερα μεν στο παιχνίδι, ωστόσο με εξαίρεση την φάση αυτή δεν είχε κάποια άλλη μεγάλη ευκαιρία μπροστά στην εστία των γηπεδούχων, με συνέπεια το 0-0 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 51΄ η ομάδα του Μαρσέλο Τροϊζι έφτασε κοντά στο 1-0, ο Μπαρέττας όμως παρότι βρέθηκε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο, δεν κατάφερε να τον νικήσει.

Στο 69΄ ο Ιάλυσος είχε μία ακόμα καλή φάση με την κεφαλιά του Μαραγκουδάκη να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Αυτό το οποίο δεν κατάφεραν οι «τοξοβόλοι» σε εκείνο το χρονικό σημείο έφτασαν κοντά στο να το πετύχουν σε δύο περιπτώσεις οι παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη. Η πρώτη στο 77΄ με το σουτ του Μαρκόπουλου να αποκρούεται από τον Ανδρούτσο και εν συνεχεία στο 93΄ με την κεφαλιά του Μαρκόπουλου να αποκρούεται εντυπωσιακά από τον Ανδρούτσο, με το 0-0 να παραμένει ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.