Η Παναχαϊκή διέλυσε με το επιβλητικό 5-0 τον Εθνικού Σκουλικάδου στο «Κώστας Δαβουρλής» σε αγώνα για την 22η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Ακόμα μια νίκη που την φέρνει πιο κοντά στην εξασφάλιση της πρώτης θέσης και στα μπαράζ ανόδου πέτυχε η Παναχαϊκή.. Η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει την μεγάλη φάση στα καρέ του Ζήβα.

Αντίθετα οι νησιώτες ήταν αυτοί που στο 16΄ είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, με το μονοκόμματο σουτ του Νακαγιάμα να φεύγει λίγο άουτ από το τέρμα του Κολοβούρη. Η φάση αυτή αφύπνισε τους Αχαιούς, οι οποίοι κατάφεραν τρία λεπτά αργότερα κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με τέρμα του Αλεξόπουλου. Στο 20΄ η ομάδα της Πάτρας έφτασε κοντά στο να ζευγαρώσει τα τέρματα της, το σουτ όμως που επιχείρησε ο Καρακλάιτς, αντί για τα δίχτυα της εστίας του Ζήβα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του.

Ότι δεν κατάφεραν οι «κοκκινόμαυροι» σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 29΄ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κέρι, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Αλεξοπουλος από τον Ζήβα. Στο 34΄ η Παναχαϊκή «κλείδωσε» για τα καλά την υπόθεση νίκη, όταν ο Τσακμάκης με κεφαλιά έκανε το 3-0, ενώ στο 41΄ ο Κέρι με το δεύτερο του προσωπικό γκολ έκανε το 4-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 47΄, η ομάδα της Πελοποννήσου έδωσε ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, καθώς έκανε το 5-0 με τον Κέρι να πετυχαίνει το τρίτο του προσωπικό γκολ. Στο τελευταία μισάωρο του αγώνα και παρά το γεγονός ότι το ματς έγινε κάτω από καταρρακτώδη βροχή, η Παναχαϊκή είχε κι άλλες ευκαιρίες με τους Χαντί, Λούσκο και Λιμάτσι για να πετύχει ακόμα πιο πολλά γκολ, ο Ζήβας όμως με τις επεμβάσεις του διατήρησε το σκορ στο 5-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.