Απίθανη ανατροπή και λύτρωση για την Σερβία, που με γκολ στο 90′ του Μίτροβιτς επικράτησαν 2-1 της Πορτογαλίας και πήρε το εισιτήριο για τα τελικά του Μουντιάλ. Στα μπαράζ η Πορτογαλία.

Λένε ότι όταν πηγαίνεις για δύο αποτελέσματα, στο τέλος χάνεις. Το ποδοσφαιρικό ρητό, δυστυχώς για την Πορτογαλία, ταιριάζει ιδανικά στη βραδιά του Da Luz. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος και με ισοπαλία στην έδρα της θα έκανε check-in για το μεγάλο ραντεβού, όμως παρότι προηγήθηκε στο 2’, έδειξε παθητική στάση και οι Σέρβοι με γκολ στο 90’ ολοκλήρωσαν μια ιστορική ανατροπή «κλέβοντας» το σίγουρο εισιτήριο για το Κατάρ. Στα μπαράζ θα διεκδικήσει ό,τι έχασε η παρέα του Κριστιάνο Ρονάλντο, που δεν μπόρεσε να γίνει καθοριστικός.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για τους γηπεδούχους καθώς στο 2’ ο Μπερνάρντο Σίλβα πίεσε τον Γκουντέλι και ο Ρενάτο Σάντσες εκτέλεσε τον Ραΐκοβιτς για το πρώτο του γκολ με το Εθνσόσημο από τον τελικό του Euro 2016. Ενα γκολ που όταν μέτρησε έφερε την κίτρινη στον Ντάγκαν Στοΐκοβιτς για ρεσιτάλ «γαλλικών» καθώς ζήτησε φάουλ.

Η συνέχεια όμως θα τον έκανε να νιώσει πιο καλά. Η Πορτογαλία άφησε μια για πάντα το πόδι από το γκάζι και μετά το 10λεπτο άφησε μπάλα και χώρο στην Σερβία. Στο 12’ το σουτ του Βλάχοβιτς πήγε στο δοκάρι και στο 33’ το σουτ του Τάντιτς από το ημικύκλιο κόντραρε και ξεγέλασε τον Ρούι Πατρίσιο, ο οποίος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του.

Η Πορτογαλία ήταν πλέον μια ταχύτητα κάτω, ήταν τυχερή να πάει με το 1-1 στα αποδυτήρια, όμως στην επανάληψη, αυτό θα άλλαζε. Η ομάδα του Σάντος αρκέστηκε στο να διώχνει την μπάλα και αυτό δεν άλλαξε, αφού μέχρι να έρθει το τελευταίο τέταρτο δεν είχε γίνει ούτε υποψία φάσης. Οπως και στο πρώτο μέρος, ο Βλάχοβιτς απείλησε σε δύο περιπτώσεις (77’, 83’), όμως η «κηδεία» έγινε στο 90’ από την κεφαλιά του Μίτροβιτς μέσα σε πανικό από τους 600 οπαδούς των Σέρβων (1-2).