Η Ρεάλ Μαδρίτης τα βρήκε… σκούρα απέναντι στη μαχητική Χιρόνα, αλλά με τον Ράμος να σκοράρει δύο φορές, επικράτησε με 4-2 στο πρώτο μεταξύ τους για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Copa del Rey για τη «βασίλισσα». Η ομάδα του Σολάρι ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί απέναντι στη Χιρόνα, ωστόσο οι Καταλανοί αποδείχτηκαν πολύ σκληρός αντίπαλος για την πρωταθλήτρια Ευρώπης. Μέχρι το τελευταίο τέταρτο άλλωστε το συγκρότημα του Εουσέμπιο Σακριστάν είχε το ματς στο 2-2 μέσα στο «Μπερναμπέου», αλλά στο φινάλε μίλησε η εμπειρία και η κλάση των γηπεδούχων. Κάπως έτσι η Ρεάλ έφτασε στο 4-2 που τη φέρνει αγκαλιά με την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης (την επόμενη Πέμπτη 31/1 ο επαναληπτικός).

Η Χιρόνα μάλιστα κατάφερε να «παγώσει» το γήπεδο μόλις στο 7ο λεπτό, όταν ο Λοσάνο έκανε το 0-1 μετά από ασίστ του Ραούλ Γκαρσία. Η απάντηση της Ρεάλ δεν άργησε να έρθει, καθώς ο Λούκας Βάσκεθ ισοφάρισε στο 18′, ενώ στο 42′ ο Λοσάνο γκρέμισε τον Λούκας Βάσκεθ μέσα στην περιοχή κι ο Ράμος με εκτέλεσε α λα «Πανένκα» έστειλε τους Μαδριλένους μπροστά στο σκορ (2-1) στην ανάπαυλα.

Με τον ίδιο τρόπο απάντησε στο 66′ η Χιρόνα. Ο Γιορέντε που είχε μπει στο ματς μόλις επτά λεπτά νωρίτερα, έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα κι ο Άλεξ Γκραντέλ δεν αστόχησε από τα 11 μέτρα.

Κι ενώ τα λεπτά κυλούσαν υπέρ των Καταλανών, ήρθε η ώρα για να μιλήσει ξανά ο αρχηγός. Ο Ράμος με μία καρφωτή κεφαλιά μετά από ασίστ του Μαρσέλο, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ιραϊθόθ στο 77′, ενώ μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Μπενζεμά διαμόρφωσε το τελικό 4-2.