Η Φέγενορντ με γκολ στο τέλος έκανε τεράστιο διπλό στην έδρα του Άγιαξ (2-3) και βρίσκεται αγκαλιά με το πρωτάθλημα στην Ολλανδία 8 αγωνιστικές πριν το τέλος.

Αγκαλιά με το πρώτο της πρωτάθλημα από το 2017 και μόλις το δεύτερο στον αιώνα που διανύουμε βρίσκεται η Φέγενορντ που πλέον βρίσκεται στο +6 από τους διώκτες της, 8 στροφές πριν το τέλος.

Η ομάδα του Ρότερνταμ, πήρε το «klassieker» με τον Άγιαξ με χιτσκοκικό τρόπο και πλέον είναι το απόλυτο φαβορί για το φετινό πρωτάθλημα.

Δύο Μεξικανοί μίλησαν πρώτοι σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν νωρίς το σκορ με τον Χιμένες (5’), όμως ο συμπατριώτης του, Έντσον Άλβαρες ισοφάρισε άμεσα για τον Άγιαξ, που έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ χάρη σε γκολ του Τάντιτς (37’).

Ωστόσο, η Φέγενορντ ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και δικαιώθηκε. Ο Πολωνός Σιμάνσκι έφερε το σκορ στο 2-2 στο ξεκίνημα της επανάληψης (52’), φέρνοντας και πάλι απόλυτη ισορροπία.

Τα πάντα έδειχναν μοιρασιά, αλλά μετά από στατική φάση στο 86ο λεπτό, ο Γκερτρούιντα έκανε το 2-3 και έδωσε την τεράστια νίκη στην ομάδα του Ρότερνταμ.