Η Αϊντχόφεν, παρότι φλέρταρε επικίνδυνα με μια ακόμη γκέλα, με ένα εντυπωσιακό comeback στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, επικράτησε με 3-1 επί της Φίτεσε, πριν την ρεβάνς της Πέμπτης με τον Ολυμπιακό.

Για 66 λεπτά ζούσε ξανά έναν εφιάλτη, αν έχανε τότε δεν αποκλείεται ο Ρόγκερ Σμιντ να αποτελούσε παρελθόν από τον πάγκο της.

Η Αϊντχόφεν εμφανίστηκε εναλλακτικό τακτικό σχηματισμό (άφησε το 4-2-2-2 για το 5-3-2) και πολλά νέα πρόσωπα στην αναμέτρηση με την Φίτεσε, όμως η εικόνα της στο γήπεδο ήταν καταστροφική στο πρώτο μέρος.

Η ομάδα του Άρνεμ άνοιξε νωρίς το σκορ με τον Μπρόχα (4’) και έδειχνε να ελέγχει απόλυτα την αναμέτρηση σε ένα πρώτο μέρος που το VAR της στέρησε ένα πέναλτι για δεύτερο γκολ.

Οι αλλαγές του Σμιντ στην επανάληψη όμως επανέφεραν την τάξη. Οι Μάλεν, Γκέτσε, Μαη, Τόμας που ήρθαν από τον πάγκο έφεραν ζωντάνια στην Αϊντχόφεν που κατάφερε να γυρίσει το ματς.

Ο μόνιμος σκόρερ Μάλεν έκανε το 1-1 (66’) και το γήπεδο… έγειρε. Η Φίτεσε έχασε μέτρα και το πλήρωσε στο τέλος. Δύο γκολ του Μάριο Γκέτσε (86’, 88’) υπέγραψαν το 3-1, που φέρνει την PSV στο -3 από τον Άγιαξ (έχει δύο παιχνίδια λιγότερα) λίγες ημέρες πριν τον επαναληπτικό παιχνίδι με τον Ολυμπιακό και το ταξίδι στο Άμστερνταμ για το τελευταίο χαρτί τίτλου απέναντι στον Αίαντα.