Η Μπάγερν ήταν ουσιαστική κόντρα στην Άιντραχτ, επικρατώντας σχετικά εύκολα επί της ομάδας της Φρανκφούρτης (2-1) και θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Μπάγερ Λεβερκούζεν στον μεγάλο τελικό για να διεκδικήσει το 20ο κύπελλο της ιστορίας της.

Συνέχεια στον δρόμο προς το… τρεμπλ έδωσε η Μπάγερν, που δεν καθάρισε το ματς στο πρώτο μέρος και στην επανάληψη δυσκολεύτηκε για να πάρει νίκη και πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Δεν άργησε πολύ να φανεί το πως θα πάει το ματς, καθώς στο 6′ η κεφαλιά του Μίλερ κόπηκε πάνω στη γραμμή και στο 8′ ο Γερμανός έδωσε πάρε-βάλε στον Λεβαντόβσκι, ο οποίος σε ένα σπάνιο fail δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σε κενό τέρμα από το μισό μέτρο. Το σκορ για την ομάδα του Χάνσι Φλικ έμελλε να ανοίξει στο 14′ όταν ύστερα από ομαδική προσπάθεια που ξεκίνησε από τον Νόιερ, ο Μίλερ έδωσε μια ακόμα ασίστ φέτος και ο Πέρισιτς σκόραρε με κεφαλιά – ψαράκι. Η Αϊντραχτ ήταν ευχαριστημένη όταν έβγαζε την μπάλα από την άμυνα μέχρι τη μεσαία γραμμή και με το ότι πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0 καθώς στο 31′ ο Τραπ είπε «όχι» στον Λεβαντόβσκι και στο 31′ ήταν η σειρά του Κομάν να χάσει αδιανόητη ευκαιρία σε κενό τέρμα.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δεν ήταν επιβλητικοί και επέτρεψαν στην Φρανκφούρτη να ελπίζει. Στο 58′ το σουτ του Κίμιχ έβγαλε ο Τραπ, όμως η Αϊντραχτ προσπαθούσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση και την πέτυχε στο 69′ με το αριστερό σουτ του Ντάνι Ντα Κόστα μέσα από την περιοχή (1-1). Παρότι δεν είχαν καλή απόδοση στην επανάληψη όμως, οι Βαυαροί βρήκαν τον τρόπο να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση. Στο 73′ το αριστερό του Μίλερ απέκρουσε ο Τραπ, αλλά στο 75′ δεν μπορούσε να κάνει τίποτα όταν Ντέιβις, Κίμιχ, Λεβαντόβσκι συνδυάστηκαν και ύστερα από χρήση VAR το γκολ [Νο45 για φέτος] του Πολωνού μέτρησε για το 2-1 που έμεινε μέχρι το τέλος χαρίζοντας στην Μπάγερν την πρόκριση στον τελικό.