Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, Παραγουάη και Κατάρ πρόσφεραν γκολ και θέαμα μένοντας στο 2-2 στο “Maracana” στον πρώτο τους αγώνα στο Copa America της Βραζιλίας, παίρνοντας από έναν βαθμό η κάθε ομάδα.

Η “Albiroja” άνοιξε το σκορ με το καλημέρα της αναμέτρησης όταν μόλις στο 4ο λεπτό κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Πέδρο Κορέια και ο Όσκαρ Καρντόσο ευστόχησε κάνοντας το 1-0, δίνοντας από νωρίς την ευκαιρία στο παιχνίδι να “ανοίξει”.

Αυτό το γκολ έβγαλε το Κατάρ μπροστά χωρίς να βρίσκει την κατάλληλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα. Όταν, αυτό συνέβη η ομάδα του Σάντσεθ έχασε απίθανη ευκαιρία με Άλμοεζ Αλί και Αλ Χάιντος στην ίδια φάση να μην μπορούν να ισοφαρίσουν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παραγουάη σκόραρε με τον Όσκαρ Καρντόσο όμως το γκολ ακυρώθηκε με την συμβολή του VAR ως οφσάιντ στην αρχή της φάσης, προκαλώντας πάντως συζήτηση. Αφού λοιπόν δε μέτρησε αυτό, η ομάδα του Εντουάρντο Μπερίσο σκόραρε ξανά στο 56′ με πολύ ωραίο σουτ του Ντερλίς Γκονσάλες κάνοντας το 2-0.

Από’κει και έπειτα το παιχνίδι άνοιξε ακόμα περισσότερα και το Κατάρ πήρε τα ηνία μειώνοντας με εντυπωσιακό γκολ του “κανονιέρη” του Άλμοεζ Αλί στο 68′, ο οποίος έφτασε τα 20 γκολ με το εθνόσημο, πετυχαίνοντας παράλληλα το πρώτο γκολ στην ιστορία του Κατάρ στο Copa America.

Η υπεροχή του Κατάρ απέδωσε καρπούς στο 77′ όταν με πλασέ του Κούχι έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 2-2.

Στη συνέχεια η Παραγουάη προσπάθησε να δημιουργήσει τις κατάλληλες ευκαιρίες για ένα τρίτο γκολ, ενώ το δε Κατάρ το “πάλεψε” μέσω αντεπιθέσεων όμως το αποτέλεσμα έμεινε ως το τέλος και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Παραγουάη (Εντουάρντο Μπερίσο): Ραμόν Φερνάντες, Μπρούνο Βαλντές, Μπαλμπουένα, Χούνιορ Αλόνσο, Αρσαμέντια, Σέλσο Ορτίς, Ροδρίγο (79′ Ρίτσαρντ Σάντσες) , Ερνάν Πέρες (46′ Ντερλίς Γκονσάλες), Αλμιρόν, Σεσίλιο Ντομίνγκες (83′ Ιτούρμπε), Όσκαρ Καρντόσο

Κατάρ (Φέλιξ Σάντσεθ): Αλ Σιμπ, Πέδρο Μιγκέλ Κορέια, Χισάμ, Σαλμάν, Χασάν Φαντλαλά, Αλ Χάιντος, Μαντιμπό, Κούχι, Ακράμ Αφίφ, Χατέμ (88′ Μπουντιάφ), Άλμοεζ Αλί