Χιλιάδες οπαδοί της Λα Κορούνια δημιούργησαν καυτή ατμόσφαιρα στο «Ριαθόρ», αλλά η Αλμπαθέτε μετέτρεψε το πάρτι σε… κηδεία (1-2) και επέστρεψε στην δεύτερη κατηγορία.

Σε… κηδεία μετέτρεψε το πάρτι που είχαν στήσει οι οπαδοί της Λα Κορούνια η Αλμπαθέτε! H ομάδα του Ρουμπέν Ντε Λα Μπαρέρα επικράτησε 2-1 της Ντεπορτίβο στην παράταση μέσα στο «Ριαθόρ» και επέστρεψαν μετά από ένα χρόνο στη La Liga2. Την ίδια ώρα, άφησαν στα… κρύα του λουτρού και στην τρίτη κατηγορία για ακόμη μια χρονιά την ιστορική Λα Κορούνια!

Νευρικό ξεκίνημα στο ματς, δύναμη και αρκετές μονομαχίες. Λογικό άλλωστε αφού παιζόταν μια κατηγορία. Η Λα Κορούνια κατάφερε με την ορμή της έδρας και το σχεδόν κατάμεστο «Ριαθόρ» να την ωθεί, να πάρει το προβάδισμα στο 25ο λεπτό με τον Σοριάνο για το 1-0 που παρέμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Ντε Λα Μπαρέρα έριξε στο ματς τον Χιμένεθ στο δεύτερο ημίχρονο αντί του Ροντρίγκες στο 64’ και δικαιώθηκε δεκαοκτώ λεπτά αργότερα, με τον νεοεισελθόντα να «σοκάρει» τους γηπεδούχους για το 1-1 και να στέλνει το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα ημίωρο, η Λα Κορούνια ήταν καλύτερη και πίεζε για το γκολ που θα την έστελνε στη δεύτερη κατηγορία. Όχι μόνο δεν το βρήκε, αλλά είδε την Αλμπαθέτε να σκοράρει με τον Σάντσες στο 112’, που υπέγραψε την ανατροπή και την άνοδο στη La Liga2, με τους χιλιάδες οπαδούς της Λα Κορούνια να αποχωρούν απογοητευμένοι για ακόμη μια χρονιά.