Ισόπαλες με σκορ 2-2 αναδείχθηκαν Γαλατασαράι και Φενέρμπαχτσε στην έδρα της πρώτης στο ντέρμπι του τούρκικου πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0, εν τέλει κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.

Μπορεί η Φενέρμπαχτσε να βρίσκεται σε κακή κατάσταση και να βρίσκεται μόλις στη 15η θέση της βαθμολογίας του τουρκικού πρωταθλήματος, όμως το ντέρμπι με τη Γαλατάσαραϊ σε όποια κατάσταση κι αν βρίσκονται οι δύο ομάδες παραμένει αμφίρροπο. Αυτό συνέβη χθες, με τις δύο ομάδες μετά από ένα συναρπαστικό ματς να αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2.

Στο πρώτο ημίχρονο το ντέρμπι ήταν ισορροπημένο, με εκατέρωθεν ευκαιρίες. Το σκορ άνοιξε ο Ράιαν Ντονκ με κοντινό τελείωμα στο 31′, αφού προηγήθηκε εκτέλεση κόρνερ και έλαβε την μπάλα από κεφαλιά-πάσα του Αζίζ. Το 1-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Γαλατά φάνηκε να καθαρίζει το ματς, καθώς στο 49′ με δυνατό σουτ του Μάρτιν Λίνες έγινε το 2-0. Μολαταύτα, οι παίκτες της Φενέρ δεν είχαν πει ακόμη την τελευταία τους λέξη.

Η φάση που άλλαξε τη ροή του παιχνιδιού έγινε στο 66ο λεπτό, όταν ο Ίσλα ανατράπηκε μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων. Ο διαιτητής αρχικά δεν υπέδειξε το πέναλτι, όμως αφού συμβουλεύτηκε το VAR άλλαξε την απόφασή του. Ο Ματιέ Βαλμπουενά ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε σε 2-1. Έξι λεπτά μετά ο Γάλλος από εκτελεστής έγινε δημιουργός, καθώς σέρβιρε στον Σικέιρα, που με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί «Γ» του Μουσλέρα.

Από εκείνο το σημείο, με σύμμαχο και την ψυχολογία η Φενέρ έψαξε την ολοκλήρωση της ανατροπής, αλλά δεν βρήκε το νικητήριο τέρμα. Στη βαθμολογία η Γαλατά προσωρινά ανέβηκε στη 2η θέση έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Κασίμπασα, ενώ η Φενέρ βρίσκεται κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.