Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Φενέρμπαχτσε ξεπέρασε το εμπόδιο της Γκιρεσούνσπορ (2-1) στο πρωτάθλημα και στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Η εκτός έδρας ήττα στην κυριακάτικη αναμέτρηση με την Μπασακσεχίρ (2-0) αποδείχθηκε απλώς μια… μικρή παρένθεση για τη Φενέρμπαχτσε.

Τα «καναρίνια» επέστρεψαν άμεσα στις νίκες στο τουρκικό πρωτάθλημα, επικρατώντας δύσκολα 2-1 της Γκιρεσούνσπορ το βράδυ της Πέμπτης (23/9) στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής, σκαρφαλώνοντας έτσι στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 13 πόντους και στο -1 από την κορυφή.

Η βραδιά ξεκίνησε εξαιρετικά για τη Φενέρ καθώς μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Ρόσι βρήκε ιδανικά τον Καντίογλου στο δεύτερο δοκάρι, με τον 21χρονο Ολλανδό να ανοίγει το σκορ με όμορφη προβολή. Στο 33′, ο Ρόσι… άγγιξε το 2-0, όμως ο κίπερ των φιλοξενούμενων έβγαλε εντυπωσιακά.

Έξι λεπτά αργότερα πάντως, η Φενέρ στάθηκε εξαιρετικά τυχερή, καθώς η Γκιρεσούνσπορ σπατάλησε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει χάνοντας πέναλτι. Παρόμοιος ο ρυθμός στην επανάληψη, με τον Μεσούτ Οζίλ να δίνει… αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του με ψύχραιμο πλασέ, έπειτα από κλέψιμο σε νευραλγικό χώρο. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 85ο λεπτό με πανέμορφο σουτ του Ντουκαρά από τα 30 μέτρα.