Με buzzer beater του Ρόμαν Μπέζους, η Γάνδη επικράτησε με 2-1 της Ζούλτε Βάρεγκεμ, με τον Ουκρανό ποδοσφαιριστή να αποθεώνεται από το στάδιο, στον απόηχο των όσων περνάει η πατρίδα του.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Conference League, πήρε μια σημαντική νίκη κόντρα στην Ζούλτε Βάρεγκεμ με 2-1, παραμένοντας στο κόλπο για τα πλέι-οφ του Champions League, καθώς έφτασε στους 52 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την 4η Άντερλεχτ και τέσσερις λιγότερους από την 3η Αντβέρπ.

Ο Χέιν Φανχάζεμπρουκ παρέταξε την Γάνδη με σύστημα 3-5-2, με τον Ρουφ κάτω από τα δοκάρια και τους Όλσεν, Νγκαντέ, Τουρουναρίγκα στην τριάδα της άμυνας. Στη μεσαία γραμμή φανέλα βασικού πήραν οι Σαμουάσε, Κουμς, Χιούλσαγκερ, Ντε Σαρτ, Φορτούνα, με επιθετικό δίδυμο τους Ντεπουάτρ και Μαλέντε.

Η Γάνδη ξεκίνησε ιδανικά στην αναμέτρηση, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ μόλις στο 12ο λεπτό με τον Ντεπέτρ, όμως η Ζούλτε Βάρεγκεν, στο 70ο λεπτό έφερε την αναμέτρηση στα ίσα με τον Βόσεν.

Η «χρυσή» αλλαγή όμως για τους γηπεδούχους, Ρόμαν Μπέζους, λύτρωσε την ομάδα του Φανχάζεμπρουκ στο 90’+4′, με τον Ουκρανό ποδοσφαιριστή να αποθεώνεται από το Στάδιο.

Αξιοσημείωτο είναι πως και πριν την έναρξη της αναμέτρησης, κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης, ο «χρυσός» σκόρερ της Γάνδης καταχειροκροτήθηκε, όταν εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο με σημαία της Ουκρανίας.