Η Τραμπζονσπόρ στέφτηκε για ένατη φορά στην ιστορία της, κατακτώντας το πρώτο τρόπαιο μετά από μια δεκαετία ξηρασίας. Η ομάδα της Τραπεζούντας επιβλήθηκε στον τελικό του «Ατατούρκ» με 2-0 της Αλάνιασπορ των τριών Ελλήνων.

Οι Τάσος Μπακασέτας, Γιώργος Τζαβέλλας και Μανώλης Σιώπης ήταν στο βασικό σχήμα της Αλάνιασπορ, που έφτασε για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό αλλά δεν κατάφερε να πάρει τον τίτλο.

Ο Αμπντουλκαντίρ Ομούρ στο 25ο λεπτό πέτυχε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης με προβολή από ασίστ του Σόρλοτ. Η Αλάνιασπορ πίεσε, ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν τα κατάφερε καθώς στο 95’ ακυρώθηκε ορθώς το γκολ του Παπίς Ντεμπά Σισέ για οφσάιντ. Ο Ουγκουρτσάν στο 99’ σταμάτησε το σουτ του Φερνάντες και στην αντεπίθεση ο Σόρλοτ τελείωσε το ματς με όμορφο πλασέ φτάνοντας τα 31 γκολ στη σεζόν.