Μέσω άσπρης βούλας η Χιλή πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα επικρατώντας στα πέναλτι 5-4 (0-0 κ.δ.) της Κολομβίας.

Η κάτοχος των δύο τελευταίων τροπαίων «γκρέμισε» στα πέναλτι τη στιβαρή Κολομβία με σκορ 5-4, έπειτα από το 0-0 της κανονικής διάρκειας και πήρε το εισιτήριο για τη συνέχεια.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Ουρουγουάη-Περού που θα αναμετρηθούν απόψε (Σάββατο 29/6) στις 22:00.

Η Χιλή θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» νωρίτερα το ματς, καθώς διατήρησε ελαφρά υπεροχή, όμως το VAR τη σταμάτησε δύο φορές.

Στο πρώτο ημίχρονο, δεν μέτρησε το τέρμα του Αράνγκις, λόγω οφσάιντ, ενώ το ίδιο έγινε και με το γκολ του Βιδάλ στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς του καταλογίστηκε χέρι.

Στη διαδικασία των πέναλτι, καθοριστικός ήταν ο Τεσίγιο που έστειλε τη μπάλα άουτ, με τον Σάντσες να ευστοχεί και να δίνει την πρόκριση στη Χιλή.