Στην πρεμιέρα του τσέχικου πρωταθλήματος, η Σλάβια Πράγας υπέστη απρόσμενη ήττα από την Χράντετς Κράλοβε και προβλημάτισε λίγο πριν από το πρώτο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό.

Μερικές φορές ένα παιχνίδι μπορεί να σου δώσει μία ιδέα για ένα πλάνο αντιμετώπισης. Η μικρή Χράντετς Κράλοβε επέλεξε να παίξει με τρεις κεντρικούς αμυντικούς, σε ένα συμπαγές και σφιχτό 3-6-1. Ο σχηματισμός αυτός βραχυκύκλωσε την Σλάβια Πράγας που λίγες ημέρες πριν από το πρώτο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό ηττήθηκε με 1-0 στην πρεμιέρα του τσέχικου πρωταθλήματος.

Ο Γιάν Τριπσόφσκι επέλεξε να προφυλάξει αρκετούς βασικούς και να παρατάξει μία ανάμεικτη ενδεκάδα και αυτό είχε αντίκτυπο στον αγωνιστικό χώρο.

Η ομάδα της Πράγας πέταξε ένα ημίχρονο και στις αρχές της επανάληψης βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Βασούλιν.

Αμέσως ο τεχνικός της Σλάβια Πράγας έκανε τριπλή αλλαγή, φέρνοντας από τον πάγκο τους Λινγκρ, Σέβτσικ, Πρόβοντ και η κατάσταση βελτιώθηκε.

Το ματς μεταφέρθηκε στο μισό γήπεδο, όμως η προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού επιδόθηκε σε μακρινά σουτ και κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια.

Με εξαίρεση μία κλασική ευκαιρία στο 90ό λεπτό του Ούσου, η Σλάβια δεν μπόρεσε ποτέ να ξεδιπλώσει τις αρετές της στο γήπεδο, με αποτέλεσμα να υποστεί ήττα – σοκ που σίγουρα θα επιδράσει ψυχολογικά ενόψει του πρώτου παιχνίδι της Πέμπτης στην Πράγα απέναντι στο τριφύλλι.

Η Σλάβια Πράγας αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Μάντους – Ντουντέρα, Ούσου, Εντουάρντο Σάντος (75’ Τετσλ), Ντόρλεϊ – Χόλες, Τιεχί (72’ Γιούρασεκ) – Ούσορ (58’ Πρόβοντ), Τραορέ (58’ Σέβτσικ), Εβέρτον – Γιουρέτσκα (58’ Λινγκρ).