Με τον Γιάννη Ανέστη να αγωνίζεται και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης, η Γκέτεμποργκ στέφτηκε Κυπελλούχος Σουηδίας, επικρατώντας με το τελικό 2-1 επί της Μάλμε!

Με τον Γιάννη Ανέστη στο βασικό σχήμα και καλή απόδοση, σύμφωνα με τα όσα αναφέρουν οι συνάδελφοι από τη Σουηδία, η Γκέτεμποργκ επικράτησε με 2-1 σκορ της Μάλμε και κατέκτησε το Κύπελλο!

Αυτό ήταν το 8ο Κύπελλο Σουηδίας για την ιστορική Γκέτεμποργκ, αφήνοντας την πολυνίκη του θεσμού Μάλμε (με 14 κατακτήσεις) στα… κρύα του λουτρού.

Ο Όλα Τοϊβόνεν άνοιξε το σκορ για την Μάλμε στο 40ο λεπτό του τελικού του Κυπελλου, με την Γκέτεμποργκ να φτάνει στην ισοφάριση τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε με γκολ του Κάρλσον από ασίστ του πρώην στόπερ του Παναθηναϊκού, Μπίασμιρ. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου στο 94′ ο Φάρνερουντ σκόραρε το 2-1, υπέγραψε την ανατροπή και χάρισε την κούπα στην ομάδα του που είχε βασικό και τον πρώην χαφ της ΑΕΚ, Γιάκομπ Γιόχανσον.

Για την Μάλμε αγωνίστηκε ως αλλαγή στην παράταση ο πρώην φορ του Παναθηναϊκού Γκιγέρμο Μολίνς, ενώ ο πρώην εξτρέμ της ΑΕΚ, Άρνορ Τρίστασον είδε όλο το ματς από τον πάγκο.