Με πολλές αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην Μούρα, η Λουντογκόρετς δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει με 3-0 την ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1948 πριν το πρώτο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό (3/8, 22:00).

Ο Βάλντας Νταμπράουσκας ξεκούρασε αρκετούς από τους βασικούς του ποδοσφαιριστές , δείχνοντας πως προτεραιότητα του είναι οι αγώνες με τον Ολυμπιακό για τον τρίτο προκριματικό γύρο Champions League.

Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1948 ξεκίνησε μόνον ο Γκανέζος, Μπέρναντ Τεκπέτι ενώ ως αλλαγές αγωνίστηκαν οι Ολιβέιρα Σόουζα, Γκονσάλβες και Ντεσπόντοφ.

Ο Τεκπέτ έκανε το 1-0 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Στο 65′ ο Ρουμάνος, Ντόριν Ροτάριου, διεύρυνε το προβάδισμα σε 2-0, ενώ ο Έλβις Μάνου στο 73′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η σύνθεση της Λουντογκόρετς: Πατ, Σισίνιο, Τερζίεφ, Ζοζουέ Σα, Πίνας, Μπαντζί (62′ Γκονσάλβες), Τεκπέτι (62′ Ροτάριου), Μάνου, Γιανκόφ, Τσιμποτά (74′ Ντεσπόντοφ), Βάντερσον (62′ Ολιβέιρα-Σόουζα).