Η Μπενφίκα επικράτησε με 2-1 κόντρα στην Εστορίλ, για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος Πορτογαλίας και έτσι πλησιάζει στην 2η θέση.

Μπενφίκα και Εστορίλ αναμετρήθηκαν για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος Πορτογαλίας, με του γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 2-1 και με αυτόν τον τρόπο να πλησιάζει την Σπόρτινγκ Λισαβόνας στην 2η θέση, με έξι βαθμούς διαφορά.

Η πρώτη επικίνδυνη φάση άνηκε στην Εστορίλ με τον Ζόρντι Μπουλά, να πιάνει μια κεφαλιά στο 9ο λεπτό και την μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι του Βλαχοδήμου. Στο 18’ ο Σόρια επιχείρησε ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον Οδυσέα Βλαχοδήμο να λέει όχι.

Η Μπενφίκα τελικά κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με τον Ραφαέλ Σίλβα, να στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία του Ντάνι Φιγκέιρα να μην μπορεί να κάνει τίποτα. Έτσι το πρώτο ημίχρονο βρήκε του γηπεδούχους να προηγούνται στο πρώτο ημίχρονο με 1-0, από το 35ο λεπτό.

Στο 53’ η Μπενφίκα βρήκε την ευκαιρία με τον Γκονσάλο Ράμος να παίρνει την πάσα από τον Γκιλμπέρτο και να κάνει το 2-0 για τους «αετούς». Η Εστορίλ μπόρεσε να αντιδράσει μόνο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Αντρέ Φράνκο να μειώνει σε 2-1.