Η Φενέρμπαχτσε του Πέλκα, που αγωνίστηκε ως βασικός, κατάφερε να πάρει την ισοπαλία κόντρα στην Μπεσίκτας (1-1) και να δώσει νέο ενδιαφέρον στην κούρσα του τίτλου.

Στοπ στο σερί των έξι νικηφόρων ματς της Μπεσίκτας έβαλε η Φενέρμπαχτσε. Το ντέρμπι που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής (21/3) στο «Vodafone Park» για την 31η αγωνιστική έληξε χωρίς νικητή, ισόπαλο με σκορ 1-1.

Οι «Μαύροι Αετοί» συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα στη Superlig και να είναι το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου – αύξησαν μάλιστα στους τρεις βαθμούς (με ματς λιγότερο μάλιστα) τη διαφορά από τη δεύτερη Γαλατασαράι, η οποία την Παρασκευή (19/3) υπέστη εντός έδρας ήττα-σοκ (3-4) από τη Ρίζεσπορ – αλλά η μάχη για το πρωτάθλημα παραμένει «ζωντανή». Η Φενέρ βρίσκεται στην τρίτη θέση με 59 βαθμούς στο -5 (με ματς περισσότερο) από την Μπεσίκτας. Η βαθμολογία έχει ως εξής: Μπεσίκτας 64 βαθμοί (29 ματς), Γαλατασαράι 61 βαθμοί (30 ματς) και Φενέρμπαχτσε 59 βαθμοί (30 ματς).

Η Μπεσίκτας ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Μπαγιντίρ στο πρώτο μέρος. Το κατάφερε, ωστόσο, στα πρώτα λεπτά του δευτέρου. Στο 48ο λεπτό ο Ρασίντ Γκεζάλ εκτέλεσε με το αριστερό το φάουλ από τη δεξιά πλευρά και ο Κροάτης αμυντικός που είχε προωθηθεί με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 89ο λεπτό με την γκολάρα του Οζάν Τουφάν με εξαιρετικό σουτ με το δεξί εκτός περιοχής. Ο Δημήτρης Πέλκας αγωνίστηκε σε όλο το ματς με τη Φενέρ και αντίκρισε την κίτρινη κάρτα στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου (90+2′).