Ο Ισμαΐλα Ουεντραόγκο, που αγωνίζεται στον ΠΑΟΚ Β’, έβαλε το κρίσιμο τελευταίο πέναλτι κόντρα στην Γκαμπόν και έδωσε την πρόκριση στην Μπουρκίνα Φάσο για τα προημιτελικά του Copa Africa.

Για 90+1 ολόκληρα λεπτά κρατούσε την υπόθεση πρόκριση στα… πόδια της. Τι κι αν ο Τραορέ στο 18΄ είχε αστοχήσει από την άσπρη βούλα, κάνοντας τους (Μπουρκιναφασιώτες; Μπουρκιναφάσιους; Μπουρκιναφασήδες;) ανθρώπους της Μπουρκίνα Φάσο να βλαστημούν την τύχη τους;

Δέκα λεπτά αργότερα, ο παίκτης της Άστον Βίλα πήρε το αίμα του πίσω: με εξαιρετικό τελείωμα στο ανοιχτό γήπεδο έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας της Γκαμπόν, «γράφοντας» το 1-0.

Το γκολ ισοφάρισης της Γκαμπόν στο 42΄ ακυρώθηκε, ορθώς από το VAR, ο Τραορέ προσέφερε στο δεύτερο ημίχρονο σκηνή για lowlights με τρομερή φαουλάρα που έστειλε την μπάλα από το Copa Africa στο Euro, και άπαντες περίμεναν τη λήξη του παιχνιδιού.

Πάνω όμως, που η Μπουρκίνα Φάσο ήταν έτοιμη για την πρόκριση, ήρθε το αυτογκόλ του Γκουίρα στις καθυστερήσεις που έκανε το 1-1 κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί οι τυπικά γηπεδούχοι σκόραραν με τον Ταπσόμπα στο 102΄, με το τέρμα ν’ ακυρώνεται και στο 114΄ έγινε η κίνηση-ματ που έμελλε να σφραγίσει την πρόκριση της (καλύτερης συνολικά) Μπουρκίνα Φάσο: ο Ουεντραόγκο πέρασε στον αγωνιστικό χώρο.

Το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι κι εκεί, μετά από 16 ολόκληρα ήρθε το 17ο και φαρμακερό: ο παίκτης του ΠΑΟΚ Β’ δε λάθεψε, το «μπουμπούνισε» και διαμόρφωσε το τελικό 7-6 στη διαδικασία και έστειλε την Μπουρκίνα Φάσο στους «8» της διοργάνωσης, όπου και περιμένει τον νικητή του Νιγηρία-Τυνησία.