Μεγάλη νίκη στο ηθικό κομμάτι για τη Ρέιντζερς στο “Old Firm”, αλλά δίχως την παραμικρή σημασία για τη βαθμολογία της Premier στη Σκωτία. Στο 2-0 έφτασε η ομάδα του Τζέραρντ απέναντι στην Πρωταθλήτρια Σέλτικ που… δεν έδειχνε και ιδιαίτερη διάθεση να παίξει.

Οι «διαμαρτυρόμενοι», στο ηλιόλουστο «Άιμπροξ», πήραν κεφάλι στο σκορ από το 2ο λεπτό, όταν το γέμισμα του Ταβέρνιερ από εκτέλεση φάουλ, πέρασε απ’ όλα τα σώματα και κατέληξε στα δίχτυα του Μπέιν για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του μεγάλου ντέρμπι, το οποίο όμως δεν είχε το παραμικρό ενδιαφέρον στο βαθμολογικό κομμάτι και ίσως αυτό βρισκόταν πολύ περισσότερο απ’ όσο θα έπρεπε, στο μυαλό των παικτών του Λένον.

Η Ρέιντζερς έφτασε στο 2-0 στο 62ο λεπτό, όταν από την κάθετη του Καμαρά, ο Ντεφό έκανε ωραία προσποίηση για ν’ αφήσει τη μπάλα στον Άρφιλντ που τελείωσε υποδειγματικά τη φάση για να διαμορφώσει το αποτέλεσμα του “Old Firm” .

Δοκάρι είχε ο Ντεφό στο 78′ σε πολύ δυνατό σουτ στο οποίο παρενέβη με τα ακροδάχτυλα και ο Μπέιν στην εστία.