Η Άστον Βίλα προηγήθηκε πριν το ημίωρο, άντεξε στην πίεση της Λέστερ με τον Νάιλαντ να… κατεβάζει ρολά, αλλά ο Ιχεανάτσο σκόραρε πέντε λεπτά μετά την είσοδό του και η πρόκριση θα κριθεί στη ρεβάνς!

Ισόπαλος 1-1 έληξε ο σημερινός «χορταστικός» ημιτελικός του Λιγκ Καπ Αγγλίας, ανάμεσα σε Λέστερ και Άστον Βίλα, πρώτος μεταξύ τους, στο «Κινγκ Πάουερ Στέιντιουμ».

Οι «αλεπούδες» ξεκίνησαν δυνατά, είχαν κατοχή μπάλας 70% και έφτασαν τρεις φορές μέχρι τα μισά του πρώτου 45λεπτου κοντά στο γκολ. Όμως, ούτε ο Αγιόθε στο 13’, ούτε ο Βάρντι στο 19’ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, ενώ δεύτερος νικήθηκε από τον Νάιλαντ και τρία λεπτά μετά…

Κι όπως συμβαίνει συνήθως στο ποδόσφαιρο, αφού δεν έγινε το 1-0, ήρθε το… 0-1. Με τους «χωριάτες» να βγαίνουν στην αντεπίθεση, τον Ελ Γκάζι να σεντράρει στο δεύτερο δοκάρι και τον Γκιλμπέρ με προβολή να ανοίγει το σκορ στο 28ο λεπτό, κόντρα στη ροή του αγώνα!

Στη συνέχεια, η Βίλα πήρε ψυχολογία ενώ λίγο έλειψε να ακολουθήσει και… ψυχρολουσία, κι αυτή την φορά για την Λέστερ. Όταν στο 42‘ ο Γκρίλις εκτέλεσε απευθείας φάουλ, ο Σμάιχελ απέκρουσε αλλά ασταθώς και ο Κόνσα στην επαναφορά έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ακόμα πιο… ορμητικά στην επανάληψη, κερδίζοντας το πρώτο τους κόρνερ μετά από… 59 δευτερόλεπτα, για να ακολουθήσουν τρία ακόμα μέχρι τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού και μια «υποψία» φάσης, με τον Νάιλαντ να βγαίνει και να προλαβαίνει τον Βάρντι πριν γίνει επικίνδυνος, στο 51’.

Γενικώς το «έργο» ήταν… μονόπρακτο, με τη Λέστερ να διατηρεί τη μπάλα στα πόδια των παικτών της σε συντριπτικά ποσοστά, να την κυκλοφορεί ωραία και γρήγορα αλλά να μην έχει ξεκάθαρες ιδέες στην τελική προσπάθεια.

Η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να διατηρήσει σχετικά εύκολα το υπέρ της προβάδισμα, με τον Νάιλαντ να αναλαμβάνει δράση και στη φάση του 63ου λεπτού, όταν κι «έβγαλε» το σουτ του Μάντισον μέσα από την περιοχή!

Ο Μπρένταν Ρότζερς έριξε στο παιχνίδι τον Ιχεανάτσο στο 69ο λεπτό, είδε δύο λεπτά μετά τον Νάιλαντ να αποκρούει μια ακόμα προσπάθεια του Μάντισον, για να έρθει τελικά η… δικαίωση στο 75’.

Όταν από λάθος γύρισμα του Κόνσα, ο Τσουντχαρί έκλεψε τη μπάλα, έδωσε στον Βάρντι κι εκείνος τροφοδότησε τον Ιχεανάτσο, ο οποίος με σουτ με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στην «οροφή» της εστίας του Νάιλαντ, για το 1-1…

Ένα σουτ του Βάρντι στο 82ο λεπτό «έγλυψε» το αριστερό δοκάρι του Νάιλαντ κι έτσι, οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στον επαναληπτικό αγώνα που θα διεξαχθεί στις 28 Ιανουαρίου στο «Βίλα Παρκ».

Ενώ ο νικητής θα πάει στον τελικό του Λιγκ Καπ, αντιμετωπίζοντας την ομάδα που θα επικρατήσει στο ζευγάρι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μάντεστερ Σίτι (1-3).