«Παρέσυρε» την Φαμαλικάο η Πόρτο!

Οι «δράκοι» έπαιξαν μπαλάρα, έφτιαξαν περισσότερες από 20 τελικές και υποχρέωσαν τη νεοφώτιστη ομάδα στην πρώτη της φετινή ήττα, ρίχνοντάς την παράλληλα και από την κορυφή της βαθμολογίας. Εκεί όπου ανέβηκε η Πόρτο και έχει για… παρέα την Μπενφίκα, η οποία πέρασε από την έδρα της Τοντέλα (0-1).

Η Πόρτο ήταν ανώτερη και είχε την κατοχή, δημιούργησε πολλές τελικές και κατάφερε στο φινάλε του πρώτου μέρους να ανοίξει το σκορ με τον Λουίς Ντίας. Οι φιλοξενούμενοι τους έβαζαν δύσκολα κυρίως με την αμυντική προσέγγιση που ειχαν αλλά τελικά η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο χτύπησε δύο φορές στο φινάλε, δίνοντας πανηγυρικό χαρακτήρα στην επικράτηση της. Αρχικά, με τον Τικίνιο στο 73’ και δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα με τον Σίλβα.

Μεγάλη νίκη και για την Μπενφίκα, η οποία χρειάστηκε ένα γκολ του Ράφα στο 19ο λεπτό για να κάμψει την αντίσταση της Τοντέλα και να περάσει από την έδρα της, για το 1-0.