Η Πόρτο επιβλήθηκε 4-1 της Μποαβίστα εντός έδρας και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της Primeira Liga.

Μόνη πρώτη, για την ώρα, η Πόρτο, που ανέβηκε στην κορυφή της Primeira Liga μετά το εντός έδρας 4-1 επί της Μποαβίστα.

Πρωταγωνιστής για τους «δράκους» ο Εβανίλσον, που σκόραρε δύο φορές (41’, 47’) χάρη σε ισάριθμες ασίστ του Ταρέμι, με τον Ντίαθ να έχει ανοίξει το σκορ στο 21ο λεπτό και τον Λόουντερ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Αμάς ισοφάρισε προσωρινά για τους φιλοξενούμενους στο 30’, ωστόσο η ομάδα του δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.

Η Πόρτο βρίσκεται αυτήν την στιγμή στο +2 από την Μπενφίκα, που όμως έχει ματς λιγότερο και δοκιμάζεται στις 21:00, εκτός έδρας, απέναντι στην 4η, Εστορίλ.