Η Μπενφίκα τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Τοντέλα, αλλά επικράτησε 2-1 με ανατροπή και διατήρησε το απόλυτο. Λευκή ισοπαλία στο Μπράγκα-Γκιμαράες.

Πιο δύσκολο απ’ ό,τι αναμενόταν αποδείχθηκε το έργο των «αετών» απέναντι στην Τοντέλα, την οποία λύγισε με ανατροπή στην τελική ευθεία (2-1). Στο 0-0 το Μπράγκα-Γκιμαράες.

Το τέρμα του Άγκρα στο 22ο λεπτό, όταν έφυγε στην κόντρα και εκτέλεσε τον Βλαχοδήμο, έβαλε σε μπελάδες την ομάδα του Ζορζ Ζεσούς, η οποία βρήκε τις λύσεις στην τελική ευθεία του αγώνα. Η απάντηση δόθηκε στο 71’, με τον Σίλβα να εκτελεί από κοντά μετά από κεφαλιά-πάσα του Βάιγκλ σε κόρνερ του Μάριο.

Το «Λουζ» σηκώθηκε στο πόδι στο 88ο λεπτό, όταν ο Ζιλμπέρτο μπούκαρε μέσα στην περιοχή, εκμεταλλευόμενος το ασθενές διώξιμο των φιλοξενούμενων σε γύρισμα του Μάριο. Η Μπενφίκα διατήρησε το απόλυτο πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος και είναι στο +2 τόσο από την Πόρτο, αλλά και από τη Σπόρτινγκ, η οποία έμεινε στο 1-1 με τη Φαμαλικάο το Σάββατο.

Την ίδια ώρα, Μπράγκα και Γκιμαράες έμειναν στο 0-0 στο ντέρμπι του Μίνιο, στο οποίο οι γηπεδούχοι «έτρεχαν» πέντε διαδοχικές νίκες. Στους επτά βαθμούς η ομάδα του Καρβαλιάλ, ενώ στους πέντε οι φιλοξενούμενοι.