Φιέστα με τον καλύτερο τρόπο έκανε στη Σκωτία, η Σέλτικ, συντρίβοντας την Μάδεργουελ με 6-0. Ο Γιακουμάκης πέτυχε 2 γκολ, το ένα με ανάποδο ψαλίδι.

Χωρίς να αντιμετωπίσει την παραμικρή δυσκολία και έχοντας την ψυχολογία στα ύψη μετά την κατάκτηση της φετινής Premiership, η Σέλτικ διέλυσε με 6-0 εντός έδρας τη Μάδεργουελ, ολοκληρώνοντας ιδανικά τη φετινή της σεζόν!

Εκ των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης ξανά ο Γιώργος Γιακουμάκης, ο οποίος σκόραρε το πέμπτο γκολ της ομάδας του με υπέροχο γυριστό σουτ, μόλις πέντε λεπτά αφότου είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή, ενώ «έγραψε και το τελικό 6-0 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης!

Έτσι, ο Έλληνας επιθετικός έφτασε τα 13 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, έφτασε τον Κουκ της Ρος Κάουντι στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ και εκτός απροόπτου (Άντερσον της Λίβινγκστον και Φέργκιουσον της Αμπερντίν έχουν από 11 γκολ και αγωνίζονται αύριο), θα ολοκληρώσει τη σεζόν ως πρώτος σκόρερ για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν!

Οι νικητές πήραν το προβάδισμα στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Φουρουγιάσι, ο Τέρνμπουλ διπλασίασε το προβάδισμα των πρωταθλητών στο 40′, πριν ο Φουρουγιάσει σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, στο 44′. Ο Ζότα έκανε το 4-0 στο 59′, πριν ο Γιακουμάκης ολοκληρώσει με δύο δικά του γκολ τον θρίαμβο της Σέλτικ. Αρχικά έκανε το 5-0 με υπέροχο γυριστό σουτ, πριν διαμορφώσει το τελικό 6-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Νίκη… παρηγοριάς πήρε η δεύτερη της βαθμολογίας Ρέιντζερς στην έδρα της Χαρτς, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 24′, με γκολ του Χάρινγκ. Ο Ίτεν ισοφάρισε στο 33′, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την ανατροπή πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο (45’+1′), με σκόρερ τον Λόουρι. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο ΜακΚίνον στο 81′.

Την πρόκριση στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν πανηγύρισε η Νταντί Γιουνάιτεντ, η οποία έφυγε με το διπλό από την έδρα της Ρος Κάουντι. Ο Σπίταλ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 65′, με τον Κλαρκ αρχικά να ισοφαρίζει με πέναλτι στο 70′ και στη συνέχεια να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του, με ένα ακόμα γκολ στο 89′.