Στην Σπόρτινγκ κατέληξε η πρώτη κούπα της σεζόν στην Πορτογαλία, με την ομάδα της Λισαβόνας να κατακτά για τρίτη φορά στην ιστορία της, το Λιγκ Καπ στην Πορτογαλία, κερδίζοντας στον τελικό την Μπράγκα με 1-0.

Κάτω από δυνατή βροχή, Σπόρτινγκ και Μπράγκα προσπάθησαν να προσφέρουν θέαμα αλλά και ουσία, όμως ο αγωνιστικός χώρος δυσκόλευε τις προσπάθειες τους. Η Σπόρτινγκ πάντως κατάφερε να βρει στόχο όταν με τον Πέδρο Πόρο προηγήθηκε με 1-0 στο 41ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος η Μπράγκα πίεσε ασφυκτικά και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο της Σπόρτινγκ. Μάλιστα ισοφάρισε σε 1-1 στο 84ο λεπτό, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 94ο λεπτό η Μπράγκα έχασε την τελευταία της ευκαιρία για την ισοφάριση όταν απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά ο τερματοφύλακας της Σπόρτινγκ κράτησε το μηδέν και τον τίτλο, μιας και η αποβολή του Γκονσάλβες στο 96ο λεπτό δεν άλλαξε το τελικό αποτέλεσμα.