Η Τράμπζονσπορ των Τάσου Μπακασέτα και Μανώλη Σιώπη στέφθηκε πρωταθλήτρια Τουρκίας για έβδομη φορά στην ιστορία της, ύστερα από το 2-2 με την Αντάλιασπορ για την 35η αγωνιστική της Süper Lig.

Η εποποιία της Τράμπζονσπορ ολοκληρώθηκε. Η ομάδα του Τάσου Μπακασέτα και Μανώλη Σιώπη στέφθηκε πρωταθλήτρια Τουρκίας, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία της στη Süper Lig από την αρχή της σεζόν.

Το 2-2 επί της Αντάλιασπορ στο “Μέντικαλ Παρκ” για την 35η αγωνιστική διασφάλισε τη διαφορά των 9 βαθμών που χρειαζόταν από τη 2η Φενέρμπαχτσε, ώστε να μην μπορεί να προσπεραστεί, μιας και η ομάδα του Δημήτρη Πέλκα μειονεκτεί στην ισοβαθμία.

Το γήπεδο ήταν ασφυκτικά γεμάτο για τη φιέστα, ενώ χιλιάδες φίλαθλοι που δεν κατάφεραν να προμηθευτούν εισιτήριο συγκεντρώθηκαν στο εθνικό πάρκο της Τραπεζούντας, όπου μία γιγαντοθόνη μετέδιδε τον αγώνα.

Μόλις στο 3ο λεπτό, όλοι αυτοί οι φίλαθλοι πανηγύρισαν το 15ο γκολ του Αντρέας Κορνέλιους στο πρωτάθλημα. Η Αντάλιασπορ δεν το έβαλε κάτω όμως, αφού είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, κυνηγώντας ένα ευρωπαϊκό “εισιτήριο”.

Μάλιστα, επιτέθηκε χωρίς δισταγμό και βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα μία φορά στο 1ο μέρος, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Στο 51′, η κυριαρχία των φιλοξενουμένων οδήγησε τελικά στην ισοφάριση με τον Αλασάν Νταό και πέντε λεπτά αργότερα κέρδισαν πέναλτι, όμως ο Ουγκουρτζάν Τσακίρ απέκρουσε την εκτέλεση του Φρέντι.

Ο Μπακασέτας αντικατέστησε τον Σιώπη στο 59′ και τρία λεπτά αργότερα ο Ντορουκχάν Τοκέζ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους. Το πάρτι που στήθηκε στις κερκίδες ίσως αποπροσανατόλισε τους παίκτες του Αμπντουλάχ Αβτζί, με την Αντάλιασπορ να ισοφαρίζει ξανά με τον Χάτζι Ράιτ.

Τα τελευταία λεπτά ήταν επεισοδιακά, με τον Μπακασέτα να τσακώνεται με τον Γκιουράι Βουράλ που του πέταξε την μπάλα στο σώμα και εκατοντάδες φίλους της Τράμπζονσπορ να εισβάλλουν στο γήπεδο πριν από το σφύριγμα της λήξης για να πανηγυρίσουν τον τίτλο.

Τράμπζονσπορ - Αντάλιασπορ 2-2: Πρωταθλητές Τουρκίας οι Μπακασέτας - Σιώπης

Εν τέλει αυτό συνέβη έπειτα από μία μικρή καθυστέρηση, με την Τράμπζονσπορ των Ελλήνων να γράφει ιστορία και να εξασφαλίζει θέση στον 3ο προκριματικό γύρο του επόμενου Champions League.