Δύο βαθμούς άφησε στην έδρα της Τβέντε η PSV Αϊντχόφεν (1-1), λίγες ημέρες πριν υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την αντίπαλο του ΠΑΟΚ, αφού μόλις στο 8ο λεπτό ο Μάλεν άνοιξε το σκορ για την PSV, που είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, όμως ο Ζάχαβι στο 44′ αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αϊντχόφεν εμφάνισε αμυντικά κενά, πληρώνοντας το με το γκολ της ισοφάρισης της Τβέντε, αφού οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντανίλο.

Η Αϊντχόφεν με αυτή την ισοπαλία έπεσε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Εredivisie, έχοντας συγκεντρώσει μέχρι τώρα 20 βαθμούς σε εννιά αγωνιστικές.

Oι συνθέσεις

Τβέντε: Ντρόμελ, Οστερβόλντε (45′ Σμαλ), Πιερί, Πλεγκεθουέλο, Εμπουέχι, Μπος (77′ Ίλιτς), Ζερούχι (84′ Σελάχι), Μπράμα, Ντερβίσογλου (77′ Φαν Λέουβεν), Ντανίλο, Τσέρνι.

PSV: Εμβογκό, Μαξ, Μποσάλι, Τεζέ, Ντάμφρις, Μαντουέκε (66΄ Μάουρο Ζούνιορ), Ροσάριο, Σανγκαρέ, Γκακπό, Μάλεν, Ζάχαβι (69′ Ιχατάρεν).