Η Τσέλσι πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Αγγλίας, καθώς με 2 γκολ του Άλβαρο Μοράτα, ξεπέρασε το εμπόδιο της Νότιγχαμ Φόρεστ (2-0).

Δεν περνάει την καλύτερη του φάση στο Λονδίνο, οι Άγγλοι λένε πως είναι με το ενάμιση πόδι εκτός «Στάμφορντ Μπριτζ». Ο Άλβαρο Μοράτα δεν πανηγύρισε κανένα από τα δυο του γκολ απέναντι στην Νότιγχαμ, έχασε άλλο ένα που δεν χάνεται και ήταν μαζί με τον Χάντσον-Οντόι που του έβγαλε δύο ασίστ, ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο 2-0 επί της Νότιγχαμ που έστειλαν την Τσέλσι στον 5ο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας.

Η αναμέτρηση ήταν σαν την γάτα με το ποντίκι με τον Λουκ Στιλ να παίζει μόνος του απέναντι στους μπλε, με τον πρώην τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού να αποκρούει το πέναλτι του Σεσκ Φάμπρεγκας στο 30ό λεπτό.

Η αντίσταση της Φόρεστ κράτησε 49 λεπτά, όταν ο Ισπανός φορ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με κοντινή προβολή έκανε το 1-0, ενώ 10 λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 2-0 και έστειλε την ομάδα του Σάρι στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

Με τον Δημήτρη Κωνσταντόπουλο κάτω από τα δοκάρια της, η Μίντλεσμπρο διέλυσε την Πίτερμπρο με 5-0, ενώ θύμα έκπληξης έπεσε η Κάρντιφ που αποκλείστηκε μετά την ήττα με 1-0 από την Τζίλιγχαμ.