Η Αϊντχόφεν νίκησε με 4-1 της Καμπούρ, εικοσιτετράωρα μετά την ήττα της από την Μπενφίκα. Στο 18’ ο Πρόπερ άνοιξε το σκορ, για να έρθει στο 21’ το 2-0 από τον Ζάχαβι. Στο 48’ ο Μαντουέκε ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0, για να έρθει η μείωση του σκορ από τον Μπανγκουρά στο 66’. Στις καθυστερήσεις ο Μποσκάγκλι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το δύο στα δύο έκανε και η Χέρενφεν επί της Βάαλβαϊκ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 στο πρώτο μέρος, με τα γκολ από τους Φέερμαν (2) και Χαλίλοβιτς, για να έρθει η μείωση στην επανάληψη από τους Οντγκααρντ στο 68’ και Φαν Ντερ Ρένε στο 89’, χωρίς όμως να της στερήσουν το δεύτερο τρίποντο. Ισόπαλη 1-1 ήρθε η Σπάρτα Ρότερνταμ με την Χέρακλες, ενώ η Γκρόνιγκεν με την Ουτρέχτη έμειναν στο 0-0.

Το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 20/8

Ναϊμέγκεν – Τσβόλε 2-0 (4’ Ακμάν, 42’ Οκίτα)
Σάββατο 21/8

Χέρενφεν – Βαάλβαϊκ 3-2 (13’ πεν. 44’ Φέερμαν, 31’ Χαλίλοβιτς – 68’ Οντγκααρντ, 89’ Φαν Ντε Ρένε)

Αϊντχόφεν – Καμπούρ 4-1 (18’ Πρόπερ, 21’ Ζάχαβι, 48’ Μαντουέκε, 90+3’ Μποσκάγκλι – 66’ Μπανγκουρά)

Σπάρτα Ρότερνταμ – Χέρακλες 1-1 (41΄Βριέντς – 77’ Μπουργκζόργκ)