Σε ένα τελικό που απαιτούσε συνταγογράφηση δραμαμίνης, καθώς πέρασε από χίλια κύματα πριν την τελική διεξαγωγή του, ο Ολυμπιακός στέφτηκε κυπελλούχος Ελλάδος, κάνοντας το νταμπλ επικρατώντας με το φτωχό 1-0 επί της ΑΕΚ!

Ο Ραντζέλοβιτς των ειδικών αποστολών ο χρυσός σκόρερ της μεγάλης αναμέτρησης (9′), σκιά του εαυτού του ο Ελ Αραμπί που τελικά δεν αποδείχτηκε μοιραίος για τους ερυθρόλευκους, με τις κάκιστες εκτελέσεις του (χαμένο πέναλτι)

Προσπάθησε αρκετά η Ένωση, που ωστόσο δεν απείλησε αρκετά, που έφτασε στην τέταρτη συνεχόμενη ήττα της στον τελικό της διοργάνωσης (οι άλλες τρεις από τον ΠΑΟΚ), πρώτη κατάκτηση μετά από πέντε χρόνια για την ομάδα του Πειραιά!

Στην αναμέτρηση:

Κάπως άναρχα, με αρκετά λάθη εκατέρωθεν άρχισε η μεγάλη αναμέτρηση ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό, με την έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού να είναι κάτι παραπάνω από εμφανής. Ωστόσο, αυτό δεν έμελλε να αποτελέσει τροχοπέδη στην επιθετική παραγωγικότητα των δυο ομάδων, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει την πρώτη του καλή ευκαιρία στο 4ο λεπτό, με την προβολή του Μασούρα να περνάει άουτ, ενώ δυο λεπτά αργότερα, ο Ελ Αραμπί δεν κατάφερε με την σειρά του να βρει την εστία του Τσιντώτα με το κεφάλι.

Η ομάδα του Καρέρα, είχε φανερά αυξημένη την διάθεση για μια πιο επιθετική προσέγγιση στην αποψινή αναμέτρηση, από ό,τι μας έχει συνηθίσει μέχρι τώρα ο Ιταλός και έφτασε μια ανάσα από το 1-0, όταν ο Λιβάγια εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από αριστερά, ο Τζολάκης δεν κατάφερε να την μπλοκάρει, ο Ολιβέιρα έκανε την προβολή (8′), αλλά ο Μπα απομάκρυνε πάνω στη γραμμή την μπάλα.

Οι ερυθρόλευκοι του Πέδρο Μαρτίνς αφού απέφυγαν να βρεθούν πίσω στο σκορ, μόλις ένα λεπτό αργότερα, πήραν κεφάλι στην αναμέτρηση όταν ο Καμαρά βρήκε υπέροχα τον Ραντζέλοβιτς στα δεξιά, ο Σέρβος μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Τσιντώτα για το 0-1!

Το τέρμα του Ολυμπιακού φάνηκε πως σάστισε αρχικά την Ένωση, ωστόσο πήρε σταδιακά τον έλεγχο του αγώνα (δεδομένου πως και η ομάδα του Πειραιά βολευόταν σε αυτό το στυλ παιχνιδιού, όντας μπροστά στο σκορ), αύξησε τα ποσοστά της κατοχής της και κυνήγησε την ισοφάριση με αξιώσεις.

Ο Λιβάγια πέρασε υπέροχα τον Μπρούνο μέσα στην περιοχή μετά από λάθος του Μπα σε σέντρα του Μπακάκη, ο Κροάτης έκανε το σουτ (33′), αλλά η μπάλα κόντραρε πάνω του μετά από παρέμβαση του Σισέ και έφυγε άουτ.

Το σύνολο του Ιταλού προπονητή παραλίγο να βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο από πολύ νωρίς στην αναμέτρηση, όταν μετά από ένα καταπληκτικό σόλο του Γιουσέφ Ελ Αραμπί, που πέρασε δυο φορές τον Μπακάκη, πλάσαρε αλλά δεν κατάφερε να νικήσει για δεύτερη φορά τον Έλληνα γκολκίπερ (35′).

Η παίκτες της Ένωσης είχαν ξεκάθαρα την εντολή να σουτάρουν όποτε τους βρεθεί η κατάλληλη ευκαιρία, εντολή που προφανώς οφείλεται στην παρουσία του Τζολάκη στα ερυθρόλευκα γκολποστ, με τον Ντανιέλε Βέρντε να δοκιμάζει μάλιστα να νικήσει τον Έλληνα τερματοφύλακα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, αλλά τελικώς να μην τα καταφέρνει (38′).

ΑΕΚ και Ολυμπιακός, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με δυο σουτ από Μάνταλο και Ραντζέλοβιτς αντίστοιχα, με τους Τζολάκη και Τσιντώντα να αντιδρούν σωστά και να αποσοβούν τον κίνδυνο για την εστία τους.

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα και στο δεύτερο ημίχρονο της συνάντησης, με τον Ολυμπιακό να φτάνει μια ανάσα από το 2-0, όταν ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί δεν κατάφερε να κάνει καλό κοντρόλ, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Μασούρα, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να κάνει μια σωτήρια επέμβαση στο ανεπανάληπτο αυτό τετ α τετ!

Η δεδομένη λειψανδρία στις θέσεις των μπακ οδήγησε τον Πέδρο Μαρτίνς σε ένα όχι και τόσο βάσει διάταξης, όσο σε φιλοσοφίας, συντηρητικής προσέγγισης σχήμα, με τους Ραντζέλοβιτς και Μασούρα να έχουν επιφορτιστεί το πλάγιασμα των μαρκαρισμάτων των Μπρούνο και Τοροσίδη.

Ωστόσο, όπως ακριβώς και στην φάση του πρώτου γκολ, ο Καμαρά έστρωσε υπέροχα στον Μασούρα που έκανε το μπάσιμο στην μεγάλη περιοχή, με τον Μπακάκη να τον παίρνει παραμάζωμα και να αναγκάζει τον Κάιπερς να δείξει την άσπρη βούλα (53′).

Μια ακόμη άτσαλη εκτέλεση από τον Μαροκινό παίκτη όμως, που επωμίστηκε το βάρος της εκτέλεσης, στέρησε από τους ερυθρόλευκους το δεύτερο τέρμα, με τον Τσιντώντα να κρατάει την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι! (57′)

Ο Μάσιμο Καρέρα αφού είδε τον παίκτη του να καθαρίζει την πιο καθαρή ευκαιρία της ομάδας του Πειραιά, προχώρησε σε διπλή αλλαγή με τους Παουλίνιο και Αλμπάνη να παίρνουν την θέση των Μπακάκη και Βέρντε (62′) στην προσπάθεια του να αλλάξει την εικόνα του αγώνα.

Στον αντίποδα, ο Πέδρο Μαρτίνς προσπάθησε με την είσοδο των Καφού και Σεμέδο να θωρακίσει την αμυντική του λειτουργία, έχοντας πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού του, τις δυσκολίες που του έβαλε η απόφαση της διεξαγωγής του τελικού με τα περσινά ρόστερ.

Το τραγικό λάθος του Πέτρου Μάνταλου, έδωσε την ευκαιρία στον Γιουσέφ Ελ Αραμπί να εξιλεωθεί μετά από τις δυο κάκιστες εκτελέσεις του, ωστόσο το πλασέ του ήταν για ακόμη μια φορά απογοητευτικό και κατάληξε εύκολα στην αγκαλιά του Έλληνα τερματοφύλακα της Ένωσης.

Η Ένωση δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να κατακτάει δίκαια το 28ο Κύπελλο της ιστορίας του!

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας – Μπακάκης (62′ Παουλίνιο), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες – Σιμόες (80′ Μαχαίρας), Κρίστισιτς, Μάνταλος – Βέρντε (62′ Αλμπάνης), Λιβάγια, Ολιβέιρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης – Μπρούνο, Μπα, Σισέ, Τοροσίδης (80′ Σεμέδο) – Καμαρά, Μπουχαλάκης – Μασούρας, Βαλμπουενά (76′ Καφού), Ραντζέλοβιτς – Ελ Αραμπί (90’+1′ Φορτούνης.