Στην επιστροφή του Κουρμπέλη μετά από 14 μήνες ο Παναθηναϊκός επέστρεψε και στις νίκες με 0-1 επί της Καρδίτσας χάρη σε γκολ του Παλάσιος στο 81’. Οι πράσινοι ανέβασαν στροφές όταν μπήκαν οι βασικοί και πέρασαν με άνεση στα ημιτελικά.

Πέρασαν δεκατέσσερις μήνες από τις 12 Δεκεμβρίου του 2020, όταν είχε αγωνιστεί για τελευταία φορά σε επίσημο ματς του Παναθηναϊκού κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Δημήτρης Κουρμπέλης χρειάστηκε να ανέβει τον δικό του Γολγοθά για να φτάσει στη γη της επαγγελίας και να επιστρέψει στους αγωνιστικούς χώρους στον σημερινό αγώνα-ρεβάνς του Παναθηναϊκού στην Καρδίτσα με την τοπική Αναγέννηση (0-1 με γκολ του Παλάσιος στο 81’), όπου το τριφύλλι σφράγισε με δεύτερη νίκη την πρόκρισή του στα ημιτελικά του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει τη Λαμία.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πέρασε από χίλια μύρια κύματα, έκανε δύο εγχειρήσεις για να αποκαταστήσει τη ζημιά στο σύνδρομο κοιλιακών προσαγωγών που τον κράτησε στα «πιτ», μέτρησε ατελείωτες ώρες σε φυσιοθεραπείες και γυμναστήρια, αλλά, πλέον, είναι και πάλι εδώ.

Οι προβολείς έπεσαν δικαιολογημένα πάνω του, όχι μόνο επειδή πήρε χρόνο συμμετοχής μπαίνοντας ως αλλαγή στο 75’, αλλά εξαιτίας της αγωνιστικής του παρουσίας που έβγαζε σιγουριά και ποιότητα, λες και δεν απουσίαζε εδώ και τόσους μήνες.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο 20λεπτο, διάστημα στο οποίο δημιούργησε δύο υποσχόμενες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Η πρώτη είχε ως πρωταγωνιστή τον Γκατσίνοβιτς που τροφοδοτήθηκε ωραία από τον Χατζηγιοβάνη στο χώρο και σούταρε από πλάγια δεξιά δίπλα από την εστία του Γκέκα (10’).

Και η δεύτερη μετά από κάθετη πάσα του Αγιούμπ στον Βιτάλ και δυνατό σουτ με τη μία του Βραζιλιάνου που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων (14’).

Μετά το πρώτο 20λεπτο η Καρδίτσα ισορρόπησε το ματς και στο 21’ απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Διούδη που έσωσε την εστία του στο σουτ του Γκίνη μέσα από την περιοχή, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 27’ αστόχησε από το ύψος του πέναλτι.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στον Παναθηναϊκό, με τον Βιγιαφάνιες να βρίσκει τον Χατζηγιοβάνη το σουτ του οποίου από πλάγια θέση πέρασε πάνω από το δοκάρι των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός απείλησε για πρώτη φορά στο 55’ μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Χατζηγιοβάνη και πάσα στον Ιωαννίδη που πλάσαρε πάνω στον Γκέκα, ενώ στο 67’ ο Παλάσιος δεν βρήκε τη μπάλα στη συρτή σέντρα του Χατζηθεοδωρίδη από αριστερά.

Το τριφύλλι άνοιξε το σκορ με τον Παλάσιος στο 81’, μετά από βαθιά μπαλιά του Βιτάλ στον Αϊτόρ και υποδειγματικό γύρισμα του τελευταίου προς τον Αργεντινό, ο οποίος με μία επαφή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Δύο λεπτά αργότερα ο Γκέκας έκανε την απόκρουση του αγώνα, διώχνοντας τη μπάλα εντυπωσιακά πριν καταλήξει στο «παράθυρο» της εστίας του από πλασέ του Αϊτόρ.