Χωρίς να “ιδρώσουν” οι παίκτες του Αστέρα επικράτησαν εύκολα με 4-0 εκτός έδρας του Απόλλωνα Παραλιμνίου, για την τελευταία αγωνιστική του Κυπέλλου.

Ο Γιώργος Παράσχος επέλεξε να ταξιδέψει στις Σέρρες με τους αναπληρωματικούς του και δεν το μετάνιωσε. Το εμφατικό 4-0 που πέτυχαν οι παίκτες δικαιώνει και με το παραπάνω την απόφασή του αυτή.

Το σκορ άνοιξε αρκετά νωρίς, με τον Κοσμά Τσιλιανίδη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μόλις στο 7ο λεπτό. Ο μεσοεπιθετικός των Αρκάδων πήρε τη μπάλα έκανε το σουτ και έγραψε το 1-0. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στιγμές με πρωταγωνιστή τον Ζυγκερίδη, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκαν. Από την πλευρά του, ο Αστέρας κατάφερε να βρει δεύτερο γκολ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Μπαστιάνος «χόρεψε» την αντίπαλη άμυνα με τέσσερις ντρίμπλες σε τρεις παίκτες και έκανε ένα αδύναμο σουτ, όμως η μπάλα γλίστρησε από τα χέρια του γκολκίπερ Σαββίδη και κατέληξε στα δίχτυα του.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 52′ ο Τσιλιανίδης βρήκε με τακουνάκι τον Δουβίκα κι εκείνος με σουτ έξω από την περιοχή σημείωσε το 3-0. Μετά από 6 λεπτά ο Μπαστιάνος σέντραρε από δεξιά και ο Βαλιέντε πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους και με κεφαλιά έγραψε το 4-0. Από εκείνο το σημείο το παιχνίδι έγινε τυπική διαδικασία, με τους Αρκάδες εμφανώς να ρίχνουν τον ρυθμό.

Με το αποτέλεσμα αυτό, ο Αστέρας Τρίπολης ολοκλήρωσε τη φάση των ομίλων πετυχαίνοντας το απόλυτο νικών, ενώ ο Απόλλων Παραλιμνίου τερμάτισε με έναν βαθμό. Απομένει μεθαύριο λοιπόν, το παιχνίδι των Τρικάλων με τον Απόλλωνα Σμύρνης, όπου θα κριθεί το δεύτερο εισιτήριο για την πρόκριση στους «16» από τον 6ο όμιλο.