Ο καλά οργανωμένος Παναθηναϊκός είχε πλάνο έβγαλε αποφασιστικότητα και με γκολ του καυτού Καρλίτος πέρασε με 0-1 από το Περιστέρι και βρέθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται από απόψε ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη του στο Περιστέρι επί του Ατρόμητου με 1-0 χάρη σε γκολ του Καρλίτος στο 38’. Το τριφύλλι έδειξε χαρακτήρα σε ένα πολύ κρίσιμο νοκ άουτ ματς και κατάφερε να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις του αγώνα, βγάζοντας αποφασιστικότητα και έχοντας την συντριπτική πλειονότητα των ευκαιριών έναντι των γηπεδούχων που προσπάθησαν μεν αλλά δεν μπορούσαν.

Το ξεκίνημα των δύο ομάδων ήταν νευρικό, με αρκετά λάθη εκατέρωθεν ως απόρροια της ψυχολογικής πίεσης από τα άσχημα τελευταία αποτελέσματα και του νοκ άουτ χαρακτήρα της αναμέτρησης.

Ο Ατρόμητος μπήκε πιο αποφασιστικά στα πρώτα λεπτά και προσπάθησε να αιφνιδιάσει την άμυνα του Παναθηναϊκού, αλλά ο Κουλούρης στο 5’ δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα πλασάροντας εκτός εστίας από το σημείο του πέναλτι.
Μετά το πρώτο τέταρτο του ματς ο Παναθηναϊκός έβρισκε καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο και στο 16’ έφτασε κοντά στο γκολ μετά από ωραία σέντρα του Χατζηγιοβάνη και κεφαλιά του Καρλίτος που πέρασε δίπλα απ’ το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 36’ ωστόσο ο Ισπανός επιθετικός δεν αστόχησε και κατάφερε να ανοίξει το σκορ (0-1), μετά από σέντρα του Χουάνκαρ και έξοχο γύρισμα του Χατζηγιοβάνη, πάρε/βάλε προς τον Καρλίτος που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία.

Το γκολ του Καρλίτος διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα των ημιχρόνων που ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή της μπάλας σε ποσοστό 56% και τις τελικές προς την εστία από μία για κάθε ομάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να αυξήσει την πίεση, αλλά οι πράσινοι ήταν αυτοί που βρέθηκαν κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά μετά από αλλαγή παιχνιδιού του Χατζηγιοβάνη στον Παλάσιος, ωραία συνεργασία με τον Καρλίτος και σουτ του Αργεντινού άουτ (58’). Και κατόπιν σε κάθετη πάσα του Καρλίτος στον Χατζηγιοβάνη που αστόχησε μπροστά από τον Γιαννιώτη (63’).

Οι Περιστεριώτες είχαν την κατοχή αλλά το τριφύλλι τις ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ. Μία ακόμη καταγράφηκε στο 85’ μετά από ατομική ενέργεια του Χατζηγιοβάνη και τον Γιαννιώτη να σώζει και άλλη μία στο 91’ σε κεφαλιά του Βιτάλ που έδιωξε και πάλι ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.