Με καταπληκτική κεφαλιά του Μλαντένοβιτς από ασίστ του Μπερνάρ στο 90′ +6′ ο Παναθηναϊκός… απέφυγε την παράταση, νίκησε 2-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Το ματς

Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 5ο λεπτό, με τον Μπακασέτα να εκτελεί φάουλ από τα δεξιά και τον Ρούμπεν να στέλνει άουτ την μπάλα με κεφαλιά – με τον Ισπανό βέβαια να ξεκινά, ενδεχομένως, από θέση οφσάιντ.

Ένα μακρινό, άστοχο σουτ του Κιβρακίδη στο 16’ δεν ανησύχησε καθόλου τον Ντραγκόφσκι, με τον Παναθηναϊκό να εντείνει την πίεσή του και να έχει σουτ άουτ από τον Μπακασέτα στο 20’.

Οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να αιφνιδιάσουν την ομάδα του Τερίμ στο 28’, όταν ο Βαλένσια βρήκε τον Αντζιέλσκι μέσα στην περιοχή αλλά εκείνος σούταρε πάνω σε συμπαίκτη του, που μάλιστα ήταν εκτεθειμένος!

Η κεφαλιά του Μπακασέτα στο 32’ ήταν επίσης άστοχη, ωστόσο στο 35’ ήρθε, εντέλει, το γκολ για τους «πράσινους». Σκόρερ ο Ρούμπεν, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή μετά από φάση διαρκείας ύστερα από κόρνερ.

Η εξέλιξη αυτή ώθησε το «τριφύλλι» να πιέσει ακόμη περισσότερο, με την προβολή του Μπακασέτα στο 39’ να καταλήγει άουτ, όπως και η κεφαλιά του Ακαϊντίν στο 45+1’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε μία ανάσα από το δεύτερο γκολ στο 57’, όταν ο Μλαντένοβιτς μπήκε στην περιοχή από αριστερά και γύρισε ιδανικά τη μπάλα στον Μπακασέτα που έδωσε ύψος στη μπάλα και αυτή πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

Το ίδιο συνέβη και στο 60’ με τον Γερεμέγεφ να βγάζει με τακουνάκι τον Τσέριν τετ α τετ με τον Τσιντώντα, αλλά το πλασέ του Σλοβένου ήταν πάνω στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στο 62’ ο Γερεμέγεφ έστειλε τη μπάλα στο «παράθυρο» της εστίας του Τσιντώντα όμως ο επιθετικός του Παναθηναϊκού ήταν σε θέση οφ σάιντ.

Στο 74’, από μπαλιά του Πέρεθ, ο Παλάσιος γύρισε τη μπάλα στον Γερεμέγεφ που σούταρε πάνω στον Τσιντώντα, με τον δεύτερο βοηθό να καταλογίζει οφ σάιντ που όμως δεν υπήρχε.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μλαντένοβιτς εκτέλεσε φάουλ με… στρώσιμο στον Μπακασέτα που σούταρε άουτ (76’).
Στο 82’ ο Ασεβέδο πήγε καροτσάκι τον Γερεμέγεφ και τον έριξε στο χορτάρι, σε εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, αλλά ο VAR δεν θεώρησε ότι υπάρχει κάτι μεμπτό.

Ωσπου στο 90+5’ ο Μπερνάρ έσκαψε τη μπάλα προς τον Μλαντένοβιτς που με εκπληκτική κεφαλιά «κρέμασε» τον Τσιντώντα και διαμόρφωσε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό μέσα σε έξαλλα πανηγύρια!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ιλιτς / 5-4-1): Τσιντώντας, Κιβρακίδης (86’ Πομώνης), Τσακμάκης, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Αθανασίου, Βαλένσια, Κούντε (90’ Φριντζόνσον), Γκονζάλεθ (86’ Ερλινγκμαρκ), Βρακάς (67’ Ρομπάιγ), Ανγκέλσκι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ / 4-3-3): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ακαϊντίν, Ούγκο, Μλαντένοβιτς, Τσέριν, Πέρεθ, Μπακασέτας (99’ Βιλένα), Παλάσιος (96’ Γέντβαϊ), Γερεμέγεφ (90’ Τζούριτσιτς), Μπερνάρ.