Ό,τι ήθελε έκανε ο Ατρόμητος απέναντι στη Σπάρτη, επικρατώντας εκτός έδρας με 4-0 για το Κύπελλο Ελλάδος.

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Περιστερίου εξασφάλισε την παρουσία της στους «16» της διοργάνωσης και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου στην κλήρωση θα μπει στο γκρουπ ομάδων που τερμάτισαν στην 1η θέση των ομίλων.

Το σκορ άνοιξε ο Μάντσον στο 17ο λεπτό, ενώ ο Ουάρντα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 28΄.10 λεπτά αργότερα ο Αιγύπτιος πήρε πάλι το «όπλο» του και στο 38΄ σκόραρε το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόφωσε ο Μενσά στο 75΄, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ούμπιντες.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Σπάρτη (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Γιακουμής, Γραικός, Νιάρος, Βοσνακίδης, Σάββα, Οικονομόπουλος, Τριανταφυλλάκος (78′ Ντοράγκι), Παναγιώτου, Ζουλιώτης (46′ Μάγκας), Μπαρέττας (61′ Κατσίκης), Φουρτάδο.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μίρκοβιτς (65′ Μανδάς), Νάτσος, Γιαννούλης, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Ούμπιντες, Μάντσον (46′ Καρασαλίδης), Ουάρντα, Ντιγκινί, Λαζαρίδης, Ντάουντα (57′ Μενσά).