Σ’ ένα πολύ ωραίο παιχνίδι για τα προημιτελικά Κυπέλλου ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε την ΑΕΚ στο κατάμεστο Γ. Καραϊσκάκης με το σκορ στη λήξη του αγώνα να είναι ισόπαλο στο 0-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» από την αρχή του αγώνα ήταν πολύ πιο επιθετικοί με την ΑΕΚ να προσπαθεί να βρει ρυθμούς. Μόλις στο 6’ ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι και ανήκε στους γηπεδούχους με τον Τζούρτζεβιτς να χάνει σε τετ-α-τετ και ο Τσουγκρίνσκι να διώχνει προς τα πίσω. Σε γενικές γραμμές οι Πειραιώτες είχαν βρει τον τρόπο να πιέσουν και να απειλήσουν (χαρακτηριστικά οι τελικές ήταν 6-1 μέχρι το 35’) αλλά και να παίξουν εξαιρετική άμυνα, αδρανοποιώντας τις προσπάθειες των «κιτρινόμαυρων». Παρ’ όλα αυτά όμως το σκορ για το πρώτο μέρος παρέμεινε στο 0-0 χωρίς κάποιος από τους δύο να καταφέρει να στείλει την μπάλα στ’ αντίπαλα δίχτυα.

Στην επανάληψη του ντέρμπι αυτού, το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο… σκληρό και οι κίτρινες κάρτες, τα φάουλ και οι εντάσεις να μονοπωλούν. Ο ρυθμός είχε επανέλθει και η κυκλοφορία της μπάλας ήταν καλή και για τις δύο ομάδες. Όλο το παιχνίδι γινόταν μπροστά από τις αντίπαλες εστίες και αμφότεροι οι… μονομάχοι στο φαληρικό γήπεδο είχαν αρκετές προσπάθειες, φάσεις και σουτ τα οποία όμως κατέληξαν άδοξα άουτ. Στα τελευταία λεπτά η ένταση του αγώνα μειώθηκε και οι δημιουργίες ελαττώθηκαν. Έτσι το 0-0 αφού έμεινε μέχρι τότε ήταν λογικό πως θα μείνει και μέχρι τέλους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Φιγκέιρας, Μποτία, Σισέ, Κούτρης (85′ Νικολάου), Ζιλέ, Ρομαό, Μάριν (76′ Ανδρούτσος), Φορτούνης, Σεμπά (56′ Μιραλάς), Τζούρτζεβιτς

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γαλανόπουλος (90′ Σιμόες), Κονέ, Γκάλο, Λόπες, Λιβάια (77′ Μπακασέτας), Χριστοδουλόπουλος (82′ Μασούντ), Αραούχο